Siden lanseringen i februar har KI-assistenten i DNB Regnskap fått flere bruksområder.
Nå kan kundene i DNB Regnskap få hjelp med bilag, fakturering, timeføring og innsikt i egen økonomi – direkte i samtalen med Micro.
Da DNB lanserte Micro i februar 2026, var målet å gjøre regnskap enklere for småbedrifter, gründere og regnskapsførere. Kundene skulle få hjelp til konkrete oppgaver, uten å måtte kjenne alle menyene eller vite hvilken regnskapskonto som passet.
Siden lanseringen har tjenesten blitt gjort tilgjengelig for alle kundene i DNB Regnskap.
Micro har hittil hatt over 10 000 samtaler med brukerne, og vi ser at det øker fra uke til uke.
Over 44 prosent av bruken skjer på kvelder og i helgene. Det viser at kundene bruker assistenten også når ordinær support ikke er åpen.
For småbedriftseiere som fører regnskap etter arbeidsdagen, gir dette en ekstra mulighet til å få hjelp mens de jobber.
Micro er mer enn et oppslagsverktøy. Assistenten kan både forklare og hjelpe med å utføre enkelte oppgaver i regnskapssystemet. Dialogen og handlingene foregår i chatvinduet.
Kundene i DNB Regnskap kan blant annet få hjelp til å:
Tolke, bokføre og korrigere fakturaer og andre bilag. Micro kan foreslå passende hovedbokskontoer for dokumenter kunden laster opp eller velger fra innboksen.
Opprette salgsfakturaer og føre timer. Oppgaver som ble omtalt som videre utvikling ved lanseringen, er nå blant funksjonene assistenten kan hjelpe med.
Finne igjen tidligere bilag. Kunden kan beskrive det de husker, for eksempel navnet på en leverandør, og få hjelp til å hente frem bilaget.
Forstå bedriftens økonomi. Micro kan bruke tallene i regnskapet til å gi informasjon og lage visuelle fremstillinger som kunden kan laste ned og bruke videre.
Finne frem i systemet. Assistenten kan søke i hjelpeartikler, forklare fremgangsmåter og hjelpe kunden med å navigere.
Tolke skjermbilder. Kunden kan laste opp et bilde av det de står fast på, og få forslag til hvordan de kan gå videre.
Regnskapsfaglig veiledning gjennom tilleggstjenesten Sticos Faghjelp, krever at denne er aktivert som tilleggstjeneste.
En kunde som er usikker på hvordan en faktura skal føres, kan be Micro om hjelp og få et forslag til bokføring. En annen kan få hjelp til å opprette en salgsfaktura eller registrere timer.
Kunden trenger dermed ikke alltid å starte med å finne riktig funksjon i systemet. Utgangspunktet kan være oppgaven som skal løses.
Ved lanseringen beskrev produkteier Geir Øiestad hensikten slik:
– I stedet for å lure på regnskapskonto og mva-kode, får kundene konkrete forslag som kan bokføres umiddelbart.
For kunder med begrenset regnskapserfaring kan kombinasjonen av forklaring og praktisk hjelp gjøre det enklere å komme videre. Assistenten kan også være nyttig for erfarne brukere som ønsker å finne informasjon, ta ut rapporter eller løse rutineoppgaver mer effektivt.
Micro skal avlaste kundene og regnskapsførerne, ikke erstatte kontroll og faglige vurderinger. Kunden må fortsatt undersøke at opplysninger og forslag passer til den aktuelle situasjonen.
Interne tester viser at assistenten kan gi nyttig veiledning, men også at enkelte svar mangler nødvendige avklaringer. Ved kompliserte spørsmål eller usikkerhet, bør support eller regnskapsfører benyttes.
Målet er fortsatt at regnskapsførere skal få mer tid til rådgivning og kontroll, mens kundene får hjelp til å håndtere flere av de daglige oppgavene selv.
Ambisjonen fra lanseringen står ved lag sier Øiestad:
Regnskapssystemet skal bli en mer aktiv hjelper som ikke bare viser tall, men hjelper kundene å forstå dem og løse oppgavene som følger med.
Oppgaveoversikt, påminnelser og tettere integrasjon med nettbanken inngår i det videre utviklingsbildet. Snart kan Micro gjennomføre oppgaver helt automatisk. Du vil få opp en liste over oppgavene den har utført og du trenger bare å bekrefte det Micro har gjort.
Som Øiestad sa ved lanseringen:
– Regnskap skal ikke føles som lekser – det skal føles som god hjelp i hverdagen.
Les mer om hvordan du bruker Micro på våre hjelpesider.