– De svake august-tallene var som forventet

Mye tyder nå på at boligprisene vil falle mer enn normalt utover høsten, sier Renate Sørestrand-Hansen i DNB Eiendom.

BOLIGPRISENE: – Mye tyder nå på at boligprisene vil falle mer enn normalt utover høsten, sier Renate Sørestrand-Hansen i DNB Eiendom. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 06. sep 2023
Artikkelen er flere år gammel

Ferske tall fra Eiendom Norge viser at boligprisene økte med 0,4 prosent i august. Korrigert for sesongvariasjoner falt de derimot med 0,6 prosent. Normalt er august en måned med sterk prisvekst, men altså ikke i år.

- Det er ikke tvil om at renten fortsetter å bite fra seg, og ifølge Eiendom Norge er dette den svakeste august-måned de noen gang har registrert. Det taler for at vi kan få et større fall i boligprisene utover høsten enn hva som er vanlig på denne tiden av året.

Så langt i år har boligprisene i Norge økt med 5,7 prosent, men ifølge Sørestrand-Hansen kan årsveksten fort ende på null.

- Fra september og ut året i fjor falt boligprisene med hele 7,6 prosent. Det er ikke usannsynlig at prisfallet i høst blir like sterkt, og det betyr at enkelte steder i landet kan oppleve negativ årsvekst.

En trøst er at omsetningen av boliger heldigvis holder seg på normale nivåer. Det ble solgt marginalt færre boliger i august sammenliknet med i fjor, og så langt i år er det solgt 1,4 prosent flere boliger enn i tilsvarende periode i fjor. Det er altså absolutt ikke sånn at markedet har stoppet opp.

Skal du selge bolig? Kom i kontakt med en eiendomsmegler her

Tyngre marked for eneboliger

Ser vi på august-tallene isolert økte de sesongjusterte boligprisene i byer som Bergen (+1,2), Trondheim (+0,4) og Tromsø (+0,4), men Sørestrand-Hansen mener tallene ikke forteller det fulle bildet.

- Både Bergen og Trondheim er typiske studentbyer, og veksten her skyldes hovedsakelig godt salg av mindre leiligheter. Markedet for større og dyrere boliger er vesentlig tyngre.

I Oslo falt de sesongjusterte prisene med hele 1,4 prosent, og også her er markedet for leiligheter relativt bra, mens markedet for rekkehus - og spesielt eneboliger er tyngre.

-  Over halvparten av eneboligene i Oslo ble solgt under prisantydning i august. Det er nå kun de mest attraktive objektene som opplever gode budrunder. Mye av usikkerheten i dette segmentet skyldes høye renter og økte kostnader til mellomfinansiering, mener Sørestrand Hansen.

Hun legger til at antallet usolgte eneboliger i Oslo nå er på rekordhøye nivåer, og enda høyere er det i Tromsø, alle boligtyper inkludert.

Vil du vite hva boligen din er verdt? Bestill verdivurdering her

Stavanger og Kristiansand skiller seg positivt ut

Av storbyene er det Stavanger og Kristiansand som skiller seg ut med sterkest prisvekst så langt i år.

- Disse byene preges av et sterkt arbeidsmarked i oljerelaterte næringer og god kjøpekraft. Her er etterspørselen høy mens tilbudet er lavt. Det har bidratt til å presse prisene kraftig opp så langt i år.

De sesongjusterte prisene falt riktignok noe i august, men siden januar i år har prisene økt med 10,4 prosent i Kristiansand og 9,7 prosent i Stavanger.

- Rentehevingene merkes selvfølgelig her også, men det lave tilbudet vil sannsynligvis føre til at prisene faller mindre her enn i resten av landet utover høsten, sier Sørestrand-Hansen.

Kjøpers marked?

Om du har planer om å kjøpe din første bolig eller kjøpe deg opp i markedet, mener Sørestrand-Hansen timingen kan være god nå.

- Det er jo mange flere boliger å velge mellom enn tidligere i år, og du kan ta deg god tid til å finne det riktige objektet. Om du er villig til å fire litt på standard og beliggenhet øker sjansen for å få kjøpt til en god pris.

- I Oslo og de andre storbyene er boligbyggingen rekordlav, og på sikt kan dette føre til sterk prisvekst i bruktmarkedet. Spesielt for førstegangskjøpere kan det derfor være lurt å komme seg inn på boligmarkedet nå. I en periode med fallende priser kan det også være gunstig å kjøpe seg opp i markedet.