Boligmarkedet:
Januar-tallene for boligmarkedet var positive, og starten på februar følger også opp med høy aktivitet i markedet.
– Vi er nå tilbake på et nivå som i 2020 – altså et normalnivå med god aktivitet, boligsalg som går raskt og som lander rundt prisantydning. Det er mange interessenter på visning og kjøpere som legger inn bud, sier Renate Sørestrand-Hansen, leder i DNB Eiendom.
Omsetningstiden er fortsatt lav, og utsiktene fremover ser gode ut
DNB Eiendom tror fortsatt på en flat prisvekst fremover, og ser nå tegn til at nedgangen vi så i andre halvdel av 2022 har stoppet opp. I Oslo og de store byene går stadig mer over prisantydning, og spesielt små leiligheter er det stor etterspørsel etter.
– Med tanke på alle rentehoppene og den kraftige prisstigningen tyder det på at boligmarkedet er solid. Omsetningstiden er fortsatt lav, og utsiktene fremover ser gode ut.
Skal du selge bolig? Kom i kontakt med en eiendomsmegler her
Mer rift om boligene kan bidra til å presse opp pris på sikt. Nybyggtallene som kom forrige uke viser samtidig at det bygges veldig lite nytt.
– Fortsatt er det god balanse mellom det som legges ut og det som blir solgt, men den siste tiden ser vi at det legges ut litt mindre og selges litt mer. Det er ofte et tegn på økende etterspørsel og at det er et godt tidspunkt å legge ut boligen for salg, mener Sørestrand-Hansen.
Boligmarkedet er velfungerende, og vi tror det vil holde seg på samme nivå fremover
Rentetoppen er fremdeles den store x-faktoren i markedet. DNB Markets mener at sentralbanken sannsynligvis må sette opp renten enda mer før man får kontroll på økonomien.
– Et ekstra rentehopp vil nok legge en liten demper på prisutviklingen, men det er ingenting som tyder på at det vil få noen markant effekt. Boligmarkedet er velfungerende, og vi tror det vil holde seg på samme nivå fremover, sier Sørestrand-Hansen.
Vil du vite hva boligen din er verdt? Bestill en verdivurdering her