- De aller fleste som valgte å selge bolig i juli er nok godt fornøyd med det, sier Terje Buraas i DNB Eiendom.
Selv om antall salg er et godt stykke under det vi opplevde samme måned i fjor, har mange av boligene gått raskt unna og til greie priser.
- Spesielt i slutten av måneden så vi en økning i salget av små leiligheter, og det henger sammen med at de fleste studenter nå har fått avklart studiested og ønsker å få kjøpt bolig raskt, sier Buraas.
DNB Eiendoms egne tall viser en svak prisoppgang i Oslo, og i Bergen stiger boligprisene nær sagt alltid i juli. I Trondheim og Stavanger ser det ut til at vi får en marginal nedgang eller flat prisutvikling.
- Samtidig er det viktig å understreke at det alltid er knyttet usikkerhet til juli-tallene siden antall boligsalg mer enn halveres sammenliknet med en normalmåned. Et par «rare» salg kan gjøre utslag i statistikken uten at det er representativt for totalmarkedet.
Buraas mener tilbudet av boliger er det som vil påvirke prisutviklingen mest i tiden fremover.
- Selv om antall boliger til salgs tok seg opp i mai og juni og vi nå har en bedre balanse i markedet enn på starten av året, er utbudet i Norge fortsatt lavere enn normalt og kjøperne har ikke all verden å velge mellom. I Oslo er det også lavt, men der har vi vent oss til at det er få boliger å velge mellom.
Hvis ikke tilbudet tar seg opp, mener Buraas det kan det bidra til å holde prisene oppe utover høsten.
- Etterspørselen vil fortsatt holde seg på et ganske høyt nivå, og jeg har heller ikke noen tro på at tidenes best varslede renteøkning vil legge noen demper på den med det første. Enkelte kjøpere vil kanskje ikke få like mye i lån som i dag, men jeg ser ingen dramatikk i de varslede renteøkningene.
Buraas understreker at renta skal opp fra et historisk lavt nivå, og at økningen vil bidra til å dempe den kraftige prisveksten vi har hatt det siste året, som han mener ingen er tjent med i det lange løp.
- Jeg tror vi går inn for en usedvanlig myk landing i boligmarkedet, med en tilnærmet normal prisutvikling frem mot nyttår forutsatt at tilbudssiden tar seg opp.