Boligmarkedet:

– Nå ser vi full effekt av høyere renter

Boligprisene sank med 2,2 prosent i november. – Vi har fortsatt et velfungerende boligmarked, sier Renate Sørestrand-Hansen i DNB.

BRA FART I MARKEDET: – En gjennomsnittlig salgstid på 34 dager for landet og 24 dager i Oslo vitner om bra fart i markedet, sier Sørestrand-Hansen. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 06. des 2022
Artikkelen er flere år gammel

Korrigert for sesongvariasjoner falt boligprisene med 0,9 prosent, ifølge ferske tall fra Eiendom Norge. Hittil i år har boligprisene i Norge økt med 2,4 prosent.

– At boligprisene nå faller for tredje måned på rad er helt som forventet. Det er en naturlig reaksjon på de hyppige rentehevingene gjennom høsten, og i tråd med Norges Banks intensjoner om å bremse den kraftige inflasjonen og boligprisveksten, sier Sørestrand-Hansen.

Boligmarkedet er fortsatt velfungerende
Renate Sørestrand-Hansen

Ingen dramatikk

Hun ser ingen dramatikk i utviklingen i boligmarkedet, og mener det er sunt med en priskorreksjon i etter den kraftige veksten under pandemien. En sesongjustert nedgang på 0,9 prosent i november, en måned hvor boligprisene normalt «alltid» synker, minner mer om en myk landing, mener Sørestrand-Hansen

– Boligmarkedet er fortsatt velfungerende, og en gjennomsnittlig salgstid på 34 dager for landet og 24 dager i Oslo vitner om bra fart i markedet, sier hun.

DNB Eiendom-sjefen mener man er langt på vei tilbake til situasjonen man hadde i 2018, med moderat prisvekst og god balanse mellom tilbud og etterspørsel.

Sterk utvikling i Kristiansand og Stavanger

Oljebyene Kristiansand og Stavanger er de eneste storbyene med sesongjustert prisvekst i november, med henholdsvis + 0,4 og + 0,2 prosent. Oslo havner midt på treet med en nedgang på moderate 0,5 prosent.

– Oljeindustrien går så det suser, og det reflekteres i boligmarkedet. Hittil i år har boligprisene i Kristiansand og Stavanger økt med 8,4 og 6,8 prosent. Bergen og Trondheim har svakest utvikling av storbyene, med en sesongjustert nedgang på 2,6 og 1,4 prosent, sier Sørestrand-Hansen, som minner om at det er relativt store regionale forskjeller i prisutviklingen. 

Prises boligen for høyt blir det magert oppmøte på visning eller du risikerer at kjøperne uteblir helt
Renate Sørestrand-Hansen

Riktig pris er avgjørende for å få solgt

Sørestrand-Hansen understreker at riktig prising er helt nødvendig for å få solgt raskt i dagens marked.

– Prises boligen for høyt blir det magert oppmøte på visning eller du risikerer at kjøperne uteblir helt. Da ender det som regler med at prisen må settes ned og at boligen må lanseres på nytt, og salgsprosessen trekker unødvendig ut i tid.

Hun minner om at det fortsatt er kjøpers marked, og selv med riktig pris må du ta høyde for flere visninger før du får solgt.

– I snitt selges boligene nå litt under prisantydning, og vi venter videre prisfall også i desember.

Bekymret for innstramninger i boliglånsforskriften

Sørestrand-Hansen er også opptatt av hva som skjer med boliglånsforskriften og den usikkerheten det skaper i markedet.

– Hva som skjer med forskriften vil påvirke boligmarkedet. Vi er bekymret for innstramminger og mener det kan skape unødvendig usikkerhet i boligmarkedet. Vår klare oppfatning er at den har tjent sitt formål, og at det nå er på tide å med en oppmykning. Renteverktøyet til Norges Bank fungerer mer enn godt nok, noe høstens prisutvikling er et resultat av. 

Vil du vite hva boligen din er verdt? Bestill en verdivurdering her