Rapport: Salget av nye boliger på sitt laveste på ni år

Ikke siden 2013 har salget av nye boliger vært så lavt som nå, ifølge en rapport. Nedgangen er kraftig fra samme periode i fjor.

NED: Ikke siden 2013 har salget av nye boliger vært så lavt som nå, ifølge en rapport. Nedgangen er kraftig fra samme periode i fjor. Foto: NTB
Lesetid 1 min lesetid
Publisert 25. okt. 2022
Artikkelen er flere år gammel

I rapporten Econ Nye Boliger kommer det fram at det siden midten av august i år er solgt 1.801 nye boliger, skriver Dagens Næringsliv.

Det er 5 prosent lavere enn i forrige periode på to måneder – og 48 prosent ned fra samme periode i fjor.

– Du har renteøkningene som svekker kjøperes betalingsevne, i tillegg til inflasjon, svakere konjunkturutsikter og fallende boligpriser, sier sjeføkonom Andreas Benedictow i Samfunnsøkonomisk analyse.