DNB Markets morgenrapport 7. juli:
Kinas aksjemarked var i fyr og flamme i går, og stiger videre i dag.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets, skrevet av sjeføkonom Kjersti Haugland:
En kommentarartikkel på førstesiden av mandagens Chinese Securities Journal blir trukket fram som den utløsende faktoren. Budskapet var at det med oppgang i økonomien og reformer i finansmarkedene nå ligger til rette for et «healthy bull market».
Ettersom avisen har klare bånd til staten ble budskapet tolket som en oppfordring fra myndighetene til å kjøpe aksjer. Dermed steg Shanghai-børsen med nesten 6 prosent, til det høyeste nivået siden 2015. Det var for øvrig året da en boble sprakk den 12. juni og sendte markedet ned med 30 prosent bare i løpet av de første tre ukene.
I dag stiger Shanghai-børsen videre med nesten 2 prosent, mens utviklingen på øvrige asiatiske børser er mer blandet.
Med medvind fra Asia og positive makrotall (se nedenfor) ble det børsoppgang også i Europa og USA i går, om enn mer behersket, på mellom 1 og 2 prosent. I valutamarkedet har dollaren og det britiske pundet har svekket seg fra i går morges, mens den norske og svenske kronen har styrket seg. EURNOK har trukket ned nok et øre, til 10,63.
Den amerikanske tjenestesektoren reiser seg raskere enn forventet. Tross betydelig oppgang i covid-19-tilfeller de siste ukene, rapporterer et solid flertall av bedriftene som inngår i sektorens ISM-indeks om vekst. Indeksen steg klart mer enn ventet i juni, med 11,7 poeng til 57,1. Den ble trukket særlig opp av delindeksene som måler aktivitet og nye ordre, som begge steg til over 60. Sysselsettingsindeksen tok seg også markert opp, men forble under 50, et nivå som tilsier at et flertall av bedriftene fortsatt krymper arbeidsstokken sin.
At aktiviteten i tjenestesektoren tar seg opp er først og fremst en konsekvens av at et bredt spekter av tjenester igjen er blitt tilgjengelig. Her er det mer potensial å hente ut i tiden som kommer, men også nedsiderisiko ettersom flere stater nå må stanse eller reversere gjenåpningsplanene sine.
Når det gjelder drivkreftene på etterspørselssiden framover er de heller svake. Bare 1/3 av de 22,2 millioner jobbene som forsvant i løpet av mars og april hadde kommet tilbake i juni. Arbeidsledigheten har falt fra toppen i april på 14,7 prosent, men er fortsatt over 11 prosent. Merk at støttepakker fra myndighetene har sørget for at inntektsbortfallet for de arbeidsledige er mye mindre enn vanlig. Faktisk er arbeidsledighetstrygden økt såpass at permitterte i enkelte lavlønnsyrker får mer enn inn på konto enn når de jobber. Nå er støtteordningene i ferd med å utløpe, og presset for en ny, omfattende finanspolitisk pakke er stort. Republikanerne og demokratene ønsker å bevilge mer, men det er stor uenighet om hvilke tiltak som er de rette. Kongressen er nå på ferie, men politikerne er tilbake 20. juli.
I ettermiddag får vi utfyllende opplysninger om ståa i det amerikanske arbeidsmarkedet. JOLTS-undersøkelsen er ventet å vise en nedgang i antall ledige jobber («job openings») i mai.
I eurosonen har forbrukerne funnet fram lommebøkene sine. Etter å ha rast med hele 21 prosent i løpet av mars og april, steg detaljhandelen med 17,8 prosent i mai, hakket sterkere enn ventet. Nivået var ennå 7 prosent lavere enn i februar, men med videre lettelser i smitteverntiltak er det god grunn til å vente en videre solid innhenting de nærmeste månedene. I Tyskland, som var tidligst ute av de store landene med lettelser, var detaljhandelen i mai høyere enn den var rett før krisen traff.
I den tyske industrien er oppgangen langt fra like kraftfull. Ordrene økte mindre enn ventet i mai, med 10,4 prosent fra måneden før, til et nivå som er om lag 30 prosent lavere enn før krisen traff. Straks slippes tall for tysk industriproduksjon. Den falt med 31 prosent i løpet av mars og april, og ventes å ha økt med 11,1 prosent i mai.
Også når det gjelder industrien skiller Norge seg ut som «annerledeslandet». Her hjemme falt produksjonen med «bare» 4,6 prosent i løpet av mars og april. Straks får vi statistikk for mai måned, som vi tror vil vise en videre liten nedgang på 0,5 prosent fra måneden før.