Aksjer:

DNB Markets anbefaling på Europris

Europris fikk medhold i en sak vedrørende overtagelse.

MEDHOLD: Europris fikk medhold i en sak vedrørende overtagelse. Foto: NTB scanpix
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 19. des 2023
Artikkelen er flere år gammel

Europris meldte i går at selskapet hadde fått medhold i en sak vedrørende overtakelse av de de gjenværende 80 % av aksjene i svenske Runsvengruppen.

Avgjørelsen betyr at selskapet nå har en frist på 6 måneder til å vurdere en utøvelse av opsjonen. Vi venter at selskapet vil benytte anledningen til å komme inn i det svenske markedet på attraktive multipler. På tallene for 2022 impliserer verdien en EV/Sales på c0.1x og en EV/EBITDA på c4.8x for den svenske virksomheten. Basert på våre estimater for 2023 verdsettes Europris i dag på EV/Sales 1.7x og EV/EBITDA 8x. En overtakelse ser dermed innvannende ut.

Europris stengte i går på NOK 73.55 pr. aksje og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 80 pr. aksje.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.