Dagens morgenrapport:
Det vil gi Kina mulighet til å redusere toll på amerikanske jordbruksvarer og åpne for økt soyakjøp fra USA.
Helgens forhandlinger mellom USA og Kina sikret rammene for en mulig avtale, og banen er dermed lagt for et møte mellom presidentene Trump og Xi torsdag. Imidlertid er det nokså stor avstand mellom det som omtales av de amerikanske forhandlerne ledet av Scott Bessent, og det som Kinas deltakere melder fra samtalene. Amerikanerne skisserer flere forventninger til en avtale, mens kineserne er mer tilbakeholdne med detaljer, men bekrefter deeskalering.
Agendaen for helgens diskusjoner virker nokså fullstendig, med forhandlinger om 1) gjensidige eksportrestriksjoner, 2) toll/tiltak knyttet til og kontroll av fentanyl, 3) kinesiske kjøp av soyabønner og 4) havneavgifter på skip. Mer geopolitiske temaer som Russland-Ukraina, TikTok og Taiwan ble ikke eksplisitt nevnt i omtalen av helgens forhandlinger.
Fra amerikansk side pekes det på mulig utsettelse i ett år av Kinas skjerpede eksportkontroller på sjeldne jordarter, noe som vi mener forblir kritisk for USAs forsvarsindustri. Trump har parallelt signert samarbeidsavtaler om sjeldne jordarter med Malaysia og Kambodsja mens han er i Asia. I tillegg skal Kina øke sine kjøp av soyabønner. Samtidig kan den gjeldende «tollpausen» videreføres mens ytterligere forhandlinger fortsetter.
Kinesisk side har ikke kommet med mange detaljer. Vi vet ikke helt hva Kina får ut av en ny «deal» med Trump, men vi ser flere finansinstitusjoner i Kina fremheve fornyet samarbeid om fentanyl-kontroll. En slik mekanisme ble allerede etablert under Biden og leverte gode resultater, men kan nå få ny kraft. Dersom dette lander, kan Trumps 20 % fentanyl-relaterte toll på Kina reduseres. Det vil så gi Kina mulighet til å trappe ned sin gjengjeldelsestoll på amerikanske jordbruksvarer, og dermed legge til rette for større soyakjøp fra USA. Ettersom Trump vurderer militært angrep på Venezuela, angivelig over fentanyl, er dette to lettvinte «wins» for Kina å gi Trump på hjemmebane: både økt kjøp av soyabønner og nye konkrete tiltak på fentanyl.
Blir fentanyl-tollen kuttet, kan gjennomsnittlig faktisk toll på Kina-import falle fra rundt 40 % til 20–30% så lenge forhandlingene pågår. Det er omtrent på samme nivå med tollbelastningen amerikanske importører må ut med for flere andre land. Om det er tilfellet, er dette noen andre boller enn det Bessent kalte for «grand encirclement» og et forsøk på å isolere Kina. Dessuten vet kineserne nok også at de såkalte «reciprocal tariffs» fra «Liberation Day» er rettslig bestridt (altså de kan tolkes å være ulovlige) og på vei mot Høyesterett, mens fentanyl-tollen står juridisk sterkere og derfor er viktigere å få ned. Jeg må understreke at en slik nedtrapping av fentanyl-tollen er noe vi anser som en oppside til vårt hovedscenario, og det er usikkert om det blir utfallet på torsdag.
Dessuten gjenstår flere detaljer om eksportrestriksjoner og havneavgifter. Den pågående «government shutdown» i USA, som har vart i nesten en måned allerede, kan gjøre gjennomføringen av eventuelle avtaler på dette noe mer krevende, så her kan det tenkes av forhandlingene fortsetter fremover. Alt-i-alt virker det som en ganske tydelig deeskalering fra begge hold.
Nå avventer vi Fed-møtet på onsdag og Trump-Xi møtet på torsdag. I tillegg blir dette en hektisk uke med mange viktige kvartalsrapporter. Futures indikerer videre oppgang i USA, etter fredagens opptur. I Asia fortsetter også oppturen, med oppgang i de kinesiske børsene.