DNB Markets morgenrapport 21. januar:

Børsuro i USA og boligbrems i Kina

Børsuroen tiltar i USA og det søkes mot trygge havner.

URO: Børsuroen tiltar i USA og det søkes mot trygge havner. Foto: NTB scanpix
Lesetid 6 min lesetid
Publisert 21. jan. 2022
Artikkelen er flere år gammel

I går steg VIX indeksen til 25.9, samtidig som S&P 500 falt med 1.1 prosent. Siden årsskiftet, har denne brede amerikanske børsindeksen dermed falt med over 6.1 prosent. Det hører også med at oppgangen i de lange amerikanske rentene, 10 åringen, har vært tydelig i samme periode, opp nesten 40 basispunkter til toppen på onsdag ved 1.90 Justert for inflasjon, har også realrentene steget i samme periode. At de amerikanske lange rentene falt tilbake, samtidig som gullprisene steg og japanske yen styrket seg, er derfor heller et tegn på at det søkes mot trygge havner. Oljeprisen trakk seg også tilbake med et par dollar, etter å ha steget med 10 prosent siden årsskiftet. Brent M1 handles nå litt under 87 dollar fatet. Kronen svekket seg noe og er kommet over 10.

At det søkes mot trygge havner betyr imidlertid ikke at inflasjonsbekymringene til Fed forsvinner. På den ene siden har vi sett flere tegn til at flaskehalsene løsner noe. New York Fed sin barometer for globale forsyningsforstyrrelser, ser ut til å ha nådd toppen. Selv om de fremdeles er på høyt nivå, så har endringstakten snudd. Men det blir for enkelt å si at den brede prisveksten i USA kun skyldes flaskehalser eller høye energipriser. I tillegg har det stramme arbeidsmarkedet, der det er en god del mismatch, skapt lønnspress. Sysselsettingen er fremdeles en god del lavere enn nivået fra før pandemien brøt ut, mens arbeidsledigheten er kommet ned under nivået. På forkant av Fed-møtet neste uke, ser det dermed ut til at bekymringene om at Fed må i gang raskere med å stramme inn, tynger markedet.  

I Asia er bekymringene nesten motsatt. I natt rapporterte Japan inflasjon for desember, der kjerneinflasjonen, utenom matvarer og energi, falt med 0.7 prosent. Samlet prisvekst ble svakere enn ventet, opp 0.8 prosent og et godt stykke under målet. Også i Kina er det heller mer bekymringsverdig at etterspørselen blir for svak enn motsatt. Både penge- og finanspolitikken er i gang med å motvirke den bråe nedkjølingen i det kinesiske boligmarkedet. At den ettårige LPR renten falt med 10 basispunkter i går, er nesten å forvente, etter mandagens nedgang i den ettårige MFL renten. Det som er mer oppsiktsvekkende er signaleffektene ved at den femårige LPR renten også kom ned med 5 basispunkter. Denne renten er nemlig tett knyttet opp til boliglånsrentene. Dette føyer seg bak en voksende liste med lettelser i boligpolitikken, som myndighetene har innført siden november.

For å motvirke nedkjølingen i boligmarkedet i Kina, er etterspørselstiltak viktig. For i bunn og grunn så er det betalingsvilligheten til boligkjøperne som avgjør hvordan det går med boligutbyggerne. Ser vi på omsetningsstatistikken, så har salgene av nybyggene har stabilisert seg, på nivåer fra 2019. Nedgangen i omsetningen, målt år-over-år har imidlertid vært betydelig, men det skyldes også delvis den sterke oppgangen i 2020. Også de siste ukestatistikkene fra de aller største byene, viser samme bilde. Mer bekymringsverdig er at dette skjer samtidig som boligprisene fortsatt å falle måned-over-måned, for fjerde måned på rad nå. Riktignok har farten i nedgangen nå snudd, men dette tyder i alle fall på at det er behov for ytterligere tiltak og lettelser fra myndighetene.

Sentimentet blant de kinesiske boligkjøperne er fremdeles svakt. Hvert kvartal publiserer sentralbanken undersøkelser. Verdt å følge er andelen av respondenter som tror på videre boligprisoppgang kvartal over kvartal, som falt tydelig i fjerde kvartal. I tillegg har også andelen som planlegger boligkjøp falt. China Household Finance Survey er en annen god kilde, for den skiller mellom de ulike inntektsgruppene og størrelsene på byene. Gårsdagens rykende ferske rapport, viser at sentimentet blant boligkjøperne, særlig blant de som eier 3 eller flere enheter, holder seg svakt i Q4. Andelen som planlegger kjøp har ikke falt ytterligere, men det er flere som er i «vent og se» modus. En av tingene de venter på, er kanskje nettopp ytterligere lettelser fra myndighetene.
 
Norges Bank sitt mellommøte endte nokså som forventet. Signalene om renteheving i mars ble gjentatt. Utviklingen i økonomien har vært i tråd med Norges Bank sine anslag, og lettelsene i smittetiltakene vil bidra til videre vekst. Høy prisvekst, og økt lønnspress i et godt arbeidsmarked, ble løftet fram i risikobildet. Våre anslag for fire rentehevinger i år står seg godt.  Les gjerne mer i Kyrre sin kommentar her.

Aksjemarkedet i dag ved Ole-Andreas Krohn

Usikkerheten for hva kommende renteøkninger vil bety for vekst, inntjening og verdsettelse krøp tilbake i det amerikanske aksjemarkedet i går og medførte at investorene utover ettermiddagen igjen foretrakk å redusere risikoen. Lavere boligsalg og høyere ledighet enn ventet var sammen med en utflating i oljeprisen ikke tilstrekkelig til å dempe rentebekymringene. Dow sluttet ned 0.9 %, S&P500 endte ned 1.1 % og Nasdaq stengte ned 1.3 %. Volumet aksjer omsatt på de tre hovedindeksene holdt seg på 95-102% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. Etter en oppgang på 24 % tidligere i uken var VIX-indeksen i går videre opp med 7.3 % til 25.6 punkter. Prioriteringen av lavere risiko gjøre at avkastningen på tiårige amerikanske statsobligasjoner i morgentimene i dag har kommet ned på 1.78 %, hvilket er ned 5 basispunkter i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går.

De asiatiske markedene følger i morgentimene etter nedgangen i de amerikanske indeksene og i Japan er Nikkei kort før stengetid ned med 1.1 %. De viktigste kinesiske indeksene er samtidig også ned inntil 1.1 %. I tillegg til at markedene i Asia trekkes ned av de samme rentebekymringene som i USA bidrar også nye regionale japanske pandemitiltak og skuffende selskapsrapporteringer til å dempe stemningen inn mot helgen. Netflix la fram kvartalstall etter børs i USA i går og aksjen falt med 19 % i handel etter stengetid. Transportselskapet CSX ble samtidig handlet ned 2 % på sin kvartalsrapport. Det kan bli fornyet oppmerksomhet rundt oljeservicesektoren i dag i forbindelse med at Schlumberger legger fram sin Q4-rapport kl. 13.00 norsk tid.

Etter oppdateringen av de amerikanske oljelagertallene i går kveld var WTI-prisen i USA ned med USD 0.36 pr. fat til USD 84.58 pr. fat. Prisen har i morgentimene i dag, og etter nye amerikanske hint om en mulig bruk av strategiske reserver, fortsatt videre ned til USD 83.97 pr. fat. Brent-prisen ligger før åpning på USD 86.88 pr. fat, hvilket er ned USD 1.60 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går.

2020 Bulkers er blant selskapene som neste uke legger fram rapporten for Q4. Selskapet sender imidlertid månedlig ut oppdateringer på driften samtidig som de også annonserer månedlige utbytter. Med tallene allerede ute bør rapporten derfor ikke inneholde større overraskelser. Aksjen handles allerede ekskludert utbytte på USD 1.20 pr. aksje for perioden oktober-desember. På våre estimater vil selskapet betale ut samlede utbytter på USD 2.38 og USD 2.93 gjennom henholdsvis 2022 og 2023. Vi mener en rabatt på rundt 25 % i forhold til vår estimerte netto underliggende på flåten ved utgangen av 2022, samt støtte av utsiktene til en fortsatt attraktiv direkteavkastning på rundt 20-25% for de neste to årene, vil løfte verdsettelsen fremover. Kursen stengte i går på NOK 103 pr. aksje. Vi har en kjøpsanbefaling på 2020 Bulkers og et kursmål på NOK 150 pr. aksje.

Self Storage Group har de siste månedene steget på oppkjøpsaktivitet innen sektoren og kursen stengte i går på NOK 36.90 pr. aksje. Ekspansjonstiltakene selskapet har annonsert gjennom Q4 støtter forventningene til 2022, men er samtidig ikke tilstrekkelig til å løfte estimatene. Vi opprettholder et kursmål på NOK 33 pr. aksje, men tar anbefalingen ned fra Hold til Selg.