Morgenrapport:
Legger vi til de pågående budsjettforhandlingene, og mangelen på progresjon, kan man bli bekymret for utviklingen framover.
Det er vrient å vurdere de innkomne tallene for amerikansk økonomi om dagen. Fredagens PCE-inflasjon kom inn akkurat som ventet, men samtidig viste den trimmede medianen, som forsøker å rense for statistiske tilfeldigheter, en oppgang til et nivå som ikke er forenlig med å nå målet på 2 prosent i overskuelig fremtid. Statistikken for personlig inntekt og forbruk kom også på fredag, og viste noe mer driv enn konsensus hadde lagt til grunn. Dette føyer seg inn i rekken av sterke makrotall, da BNP-lesingen for andre kvartal ble revidert opp markert tidligere forrige uke.
Sysselsettingsveksten ble, som nevnt utallige ganger, revidert ned kraftig over sommeren og førte til at Fed kuttet renten. Mer høyfrekvent data, som førstegangssøkere på ledighetstrygd, skjøt i været for to uker siden og gav grobunn for videre bekymring rundt hva som foregår i det amerikanske arbeidsmarkedet. Forrige ukes tall for søkere på ledighetstrygd falt imidlertid kraftig tilbake, og sår tvil om hvorvidt det egentlig foreligger en reell svekkelse av arbeidsmarkedet. Dermed er det god grunn til at nervene er i høyspenn når fredagens sysselsettingstall, payrolls, skal publiseres.
Legger man imidlertid til de pågående budsjettforhandlingene, og mangelen på progresjon, kan man bli bekymret for utviklingen fremover. Lite progresjon i forhandlingene gjør at fristen, som er midnatt 30. september, begynner å bli faretruende nær. Statlige byråer har blitt bedt om å forberede kutt i arbeidsstokken i tilfelle det ikke kommer en enighet på plass, noe som kan resultere i at ledigheten vil øke ytterligere i tiden fremover.
I natt uttalte JD Vance at en nedstenging er på vei, etter å ha snakket med demokratene. Det er riktig nok fortsatt mulig at en avtale vil komme på plass, men utsagnene tyder på at avstanden er relativt stor. Etter hvert som fristen nærmer seg, har ting ofte en tendens til å løse seg. Dessuten er det et aktuelt alternativ å vedta en midlertidig avtale som sikrer videre drift og ikke fører med seg kaos og nok oppsigelser til å prege arbeidsmarkedstallene. En midlertidig løsning vil gi tid til å løse andre floker, og gjøre at usikkerheten glir over ganske raskt, selv om det fremstår dramatisk i disse dager.
Markedsbevegelsene det siste døgnet har vært moderate, og det er ikke overveldende tydelig at bekymringene rundt budsjettforhandlingene har gitt noe utslag. Børsutviklingen har vært positiv (med unntak av OSEBX) og lange renter har falt litt. Der vi ser en tydelig bevegelse er i gullprisen, som har steget til nye rekorder.
I går kom det detaljomsetningstall for norsk økonomi i august. Disse viste en liten oppgang. Basert på kortdata hadde vi ventet en liten nedgang, men denne gangen stemte kortdataene bedre over ens med den bredere varehandelsindeksen, som falt i august. Uavhengig av fall eller oppgang i august – trenden i forbruket er fortsatt oppadgående, som følge av at husholdningene har bedret kjøpekraft.
I dag kommer det svenske detaljomsetningstall. Disse vil gi verdifull innsikt i hvorvidt svenske husholdninger er i gang med å øke etterspørselen som følge av den bedrete kjøpekraften. Kl 14:00 kommer det tyske tall for inflasjon og kl 16:00 får vi tall for nye stillinger i USA.
Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.
Innholdet i denne artikkelen er ment verken som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.