DNB Markets om aksjemarkedet 3. juli:
Årsak? Støtten fra sysselsettingstallene og noe senere fra oppdateringene av ordreinngangen.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets (*), skrevet av aksjeanalytiker Ole-Andreas Krohn:
Etter hvert flyttet så oppmerksomheten seg tilbake på veksten i antall virustilfeller og hvordan dette vil påvirke gjenåpningsprosessen i det korte bildet. Sammen med skuffende nyheter rundt vaksineutviklingen trakk dette markedet ned igjen.
Dow endte likevel opp 0.4 %, mens S&P500 og Nasdaq begge stengte opp 0.5 %. Volumet på de tre hovedindeksene holdt seg før langhelgen på 75-87 % av gjennomsnittet for de siste tre måneder. Avkastningen på den amerikanske tiåringen var i går ned 2 basispunkter til 0.67 %. VIX-indeksen fortsatte ned 3.3 % til 27.7 punkter og nærmer seg nå etter hvert det laveste nivået siden siste halvdel av februar.
Investorene i Asia ser i første omgang ut til å være relativt uanfektet av både stigende bekymringer for virusutviklingen i USA og det stadig mer tynnslitte handelspolitiske samarbeidet mellom USA og Kina. Isteden trekker både nøkkeltallene lagt fram i USA i går, nye innkjøpssjefsindekser lagt fram i Kina tidligere i dag og en svekkelse av Yenkursen mot USD i positiv retning.
I Japan ligger Nikkei kort før stengetid opp med 0.3 %, mens de viktigste kinesiske indeksene stiger med inntil 1.3 %. Hang Seng-indeksen i Hongkong fortsetter opp 0.8 %.
Det amerikanske markedet er i dag stengt i forbindelse med morgendagens feiring av 4. juli og det kommer også i Europa begrenset med nøkkeltall i dag. I Norge får vi en oppdatering av ledighetstallene for juni, mens vi ute i Europa får en lang rekke med innkjøpssjefsindekser fra tjenestesektoren.
I oljemarkedet steg WTI-prisen i USA i går med USD 0.62 pr. fat til USD 40.38 pr. fat. Prisen har i morgentimene i dag kommet ned igjen på USD 40.16 pr. fat. Brent-prisen ligger før åpning i Europa på USD 42.62 pr. fat, ned USD 0.04 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går. I motsetning til i aksjemarkedene ser det i oljemarkedet ut til at den negative nyhetsstrømmen knyttet til virusutviklingen, og dermed effekten på etterspørselsforventningene, i større grad nøytraliserer virkningen av positive nyheter knyttet til oppdaterte produksjonstall fra OPEC, endringene i de amerikanske råoljebeholdningene og drahjelpen av de amerikanske nøkkeltallene.
Juni-tallene for ordreinngangen på de største lastebilene i USA, såkalt Class 8, ble lagt fram sent i går kveld. Nøkkeltallet er en driver både for verdsettelsen av produsentene og leverandørene innen industrien, samt en indikator for den generelle retningen i økonomien. Med en vekst på solide 23 % i forhold til juni i fjor er antall bestillinger tilbake på det høyeste nivået siden januar. Etter lave tall i april og mai endte ordreinngang for Q2 likevel ned 30 % år/år. Ordreinngangen for Q2 impliserer imidlertid samlet sett tall over våre estimater for Volvo. Disse estimatene ligger allerede over konsensus i markedet og vi venter dermed en positiv reaksjon for Volvo ved åpning i dag. Vi har en kjøpsanbefaling på Volvo med et kursmål på SEK 170 pr. aksje. Kursen stengte i går på SEK 148.80 pr. aksje
(*) Denne rapporten er utarbeidet av DNB Markets, et forretningsområde i DNB Bank ASA. Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. Her kan du lese den fulle versjonen.