Sparing i fond

- Det er så lett og du trenger ikke kunne masse

Jakob er ikke så interessert i aksjemarkedet, men synes det å spare i fond er midt i blinken.

FORNØYD MED FOND: For Jakob funker det utmerket å spare i fond. Foto: Privat
Lesetid 4 min lesetid
Publisert 16. des. 2021
Artikkelen er flere år gammel

Jakob Ludvig Rief Magnussen (25) har vokst opp på vestkanten i Oslo og studerer for øyeblikket bachelor i informatikk på Universitetet i Oslo.

- Sparingen begynte med sparegrisen på rommet, som etter hvert ble til sparing i BSU, forklarer han. 

Fått igjen på skatten og spart i BSU

Jakob har også spart ved å skatte for mye, og har fått igjen på skatten hvert år.

- Jeg synes det har vært en fin måte å tvinge meg selv til å spare på, sier han.

Han synes det er litt likt som BSU ved at man ikke har tilgang på pengene, men presiserer at man ved BSU får andre fordeler i tillegg. 

Vanskelig å spare når man er student

- Jeg har ikke hatt mulighet til å fylle opp BSU-en min hvert år. Særlig ikke nå som jeg er student. Jeg vil ikke si at jeg er en veldig god sparer, innrømmer han.

Jakob legger til at man som student ofte har trang økonomi, og at det da er ekstra vanskelig å få spart.

- Jeg synes det er imponerende at studenter klarer å spare i det hele tatt. Særlig under korona har også mange unge hatt dårlig råd, som gjør det enda vanskeligere å få til å spare.

Fond er litt som Lyntoto. Du trenger ikke kunne noe om hest, du putter bare penger på det
Jakob Ludvig Rief Magnussen

Lettere for de som har arvet

De Jakob kjenner som sparer mye i fond og aksjer har ofte arvet penger. Han mener at det gir dem muligheten til å komme i gang med sparing på en litt annen måte. 

- Hvis du har arvet eller fått penger er det nok litt enklere å putte litt her og der uten at det føles veldig risikabelt. De har jo rom for det i økonomien, sier han. 

Renta ble null – og pengene synker i verdi?

- Jeg har en venninne som studerer økonomi som fortalte meg hva det betyr at renta blir null, og at penger på konto da vil gå ned i verdi. Da startet jeg med fond, sier han.

Jakob forklarer at han startet med små summer, fordi han hadde bundet opp mesteparten av sparepengene sine i BSU.  

START I DET SMÅ: Ganji synes det er helt topp at unge kommer i gang med sparing tidlig. Foto: Stig B. Fiksdal

Fond er enkelt

Jakob er glad for at han kom i gang med fondssparing.

- Det er så lett og du trenger heller ikke kunne masse for å komme i gang, sier han.

Men det holder med fond foreløpig.

- Jeg er ikke så interessert i aksjemarkedet. Det holder for meg å ha en spareavtale i et fond som kan godgjøre seg i mange år, så får jeg heller se etter hvert.

Jakob drar fram et sitat, som han synes beskriver det ganske godt:

- Fond er litt som Lyntoto. Du trenger ikke kunne noe om hest, du putter bare penger på det. 

Fint å kombinere fond og BSU

Spareekspert i DNB, Behnaz Ganji, er helt enig med Jakob; det er superenkelt å spare i fond. 

- Du lar noen proffe forvalte pengene for deg, og likevel kan du hente ut gevinsten selv. Det er jo helt nydelig!

Samtidig anbefaler hun unge å spare i BSU. 

-  Det er en gavepakke til de unge hvor du får bankens beste rente og du i tillegg får igjen på skatten. Det er en risikofri og forutsigbar sparing, sier hun. 

Å kombinere sparing i fond og BSU, mener synes Behnaz er smart. 

- Start med små beløp i fond, bli kjent med hvoran det fungerer og få deg gode sparevaner, så kan du eventuelt øke etter hvert. 

Start med små beløp i fond, bli kjent med hvoran det fungerer og få deg gode sparevaner
Behnaz Ganji

Applauderer å starte tidlig

- Jeg applauderer dem som begynner å spare tidlig. Du sparer kanskje ikke de største beløpene som ung eller student, men å lære seg gode sparevaner er gull verdt, sier hun. 

Hvis du allerede nå kommer i gang med månedlig sparing, er det deilig å ha muligheten til å spare enda mer når du begynner å jobbe fullt og tjene mer. 

- Jakob gjorde nok lurt i å høre på venninnen sin, og jeg håper han fortsetter å spre ordet til andre venner.  

Til slutt kommer spareeksperten med en liten bemerkning: 

- Det stemmer nok at fond er litt som Lyntoto når det gjelder kunnskap, men fond er nok mer lønnsomt i det lange løp. Den historiske avkastningen viser det, så gjelder det bare å sitte rolig når det svinger i markedet, avslutter hun.  

Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko. Innholdet i denne artikkelen er ikke ment verken som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon. Husk også at historisk avkastning aldri er noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, dyktighet, risiko, samt kostnader ved kjøp, vedlikehold og salg. Avkastningen kan også bli negativ.