Markedsuro:

Dette har bare skjedd tre ganger før

Vi har opplevd mange turbulente perioder i markedene, men noe tilsvarende situasjonen i år har vi bare sett tre ganger tidligere.

UVANLIG: Det er uvanlig at aksjer og obligasjoner samtidig faller med mer enn ti prosent, sier investeringsdirektør Tore André Lysebo. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 1 min lesetid
Publisert 17. okt. 2022
Artikkelen er flere år gammel

Uvanlig at aksjer og obligasjoner faller kraftig samtidig

Gjennom de siste 60 årene har vi opplevd mange turbulente tider i finansmarkedene. Aksjer har hatt flere runder med kraftige verdifall, men også obligasjoner har hatt enkelte krevende perioder.

Det er imidlertid veldig sjelden at både aksjer og obligasjoner faller mer enn 10 prosent i verdi samtidig (det skraverte grå felt i figuren under). Med amerikanske data fra 1963 ser vi at dette kun har skjedd tre ganger før 2022. Men nå er vi der igjen, med kraftige verdifall i både aksjer og obligasjoner.

I likhet med tidligere perioder er utfordringen denne gang at når det er renteoppgang som er med på å sende aksjemarkedet ned, er det få steder å «gjemme seg».

Trøsten er at når vi nå ser fremover har rentene steget til nivåer som gjør obligasjoner klart mer attraktive nå, enn de var for bare noen kvartaler siden.

Foto: DNB WMIO

Merk: Innholdet i denne artikkelen er ikke ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om fondene det refereres til, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon. Husk også at historisk avkastning i fond aldri er noen garanti for fremtidig avkastning.  Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, forvalterens dyktighet, fondets risiko, samt kostnader ved kjøp, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan også bli negativ som følge av kurstap.