Dagens aksjetips:
Begge selskaper slipper Q3-tall i dag, DNB Carnegie har to forskjellige anbefalinger.
Vindkraftindustrien har i lang tid hatt utfordringer med å tiltrekke seg investorenes interesse i samme grad som den gjorde for noen år siden. Dette har også gitt seg utslag i verdsettelsen av selskapene. Bonheur, som har en stor del av sin virksomhet innenfor sektoren, stengte i går på NOK 213.50 pr. aksje og inkludert utbytte er kursen er så langt i år dermed ned rundt 16 %. Selskapet legger i dag fram Q3-tall og i den forbindelse venter vi en omsetning på NOK 3.2 mrd. og en EBITDA på NOK 775 mill. Vi er med det noe høyere enn konsensus på topplinjen, men ligger på samme nivå når det gjelder EBITDA.
Aksjen har historisk sett handlet betydelig under vårt estimat for netto underliggende verdi, men etter at den siste tidens kursfall har økt denne rabatten til rundt 35 % tok vi nylig anbefalingen opp fra hold til kjøp på forventninger om at en mer positiv nyhetsstrøm knyttet til kommende avgjørelser av vindkraftanbud i UK vil kunne reversere rabatten fremover. Kursmålet ble samtidig holdt uendret på NOK 250 pr. aksje, noe som på vårt estimat fortsatt vil tilsvare en rabatt på rundt 23 %.
Økte forsikringspremier og fravær av ugunstige værhendelser gjør at vi venter at Gjensidige i dag vil rapportere en combined ratio på 79.7 % for Q3. Ved samme kvartal i fjor lå det tilsvarende tallet på 83.9 %. Kombinert med forventninger om et solid finansresultat gjør dette at vi før dagens resultatfremleggelse estimerer et resultat før skatt på NOK 2.1 mrd. Vårt estimat inkluderer da den annonserte nedskrivningen av IT-systemer med NOK 400 mill. Konsensus ligger inne med et estimert resultat før skatt på NOK 2.5 mrd. Kursen stengte i går på NOK 280.60 pr. aksje og basert på våre estimater for 2026 reflekterer det en P/E på 18x. Andre sammenlignbare nordiske skadeforsikringsselskaper verdsettes på like over 16x og selv om langsiktig inntjeningsvekst og positive utbytteutsikter etter vårt syn berettiger en viss verdsettelsespremie mener vi det videre kurspotensialet fra dagens nivå er begrenset.
Før eventuelle endringer på grunnlag av dagens rapport har vi en holdanbefaling på Gjensidige med et kursmål på NOK 280 pr. aksje.
Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegies oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.