Dagens aksjetips:
Silisiumprisene faller kraftig mens aluminium stiger, noe som gir stort utfallsrom for Elkems fremtidige inntjening.
En kombinasjon av høye lagerbeholdninger og lav etterspørsel har de siste to årene medført at europeiske silisiumpriser i motsetning til tidligere har kommet i utakt med aluminiumsprisene. Mens sistnevnte siden starten av 2024 er opp rundt 150 % har prisen på et tonn silisiummetall i løpet av samme periode falt med rundt 35 %. Dette har medført at prisen på silisiummetall i dag ligger på rundt EUR 1650 pr. tonn mot et historisk gjennomsnitt på rundt EUR 2350 pr. tonn. Plugger vi disse to ytterpunktene inn i estimatene for Elkem gir dette en EPS pr. år på henholdsvis NOK 0.6 pr. aksje og NOK 10.6 pr. aksje, hvilket etter vårt syn illustrerer det betydelige utfallsrommet for inntjeningen i selskapet fremover. Ekskluderer vi imidlertid for volatiliteten under energikrisen 2021–2023 og tar utgangspunkt i at prisen etter hvert vil komme tilbake på et nivå som reflekterer gjennomsnittet for resten av perioden får vi EUR 1925 pr. tonn og kommer vi fram til en EPS for 2028 på NOK 5.06 pr. aksje.
Med potensial både for en sterkere oppgang i prisene, fremtidige positive EBITDA-bidrag fra selskapets anlegg på Island og i tillegg en multippelekspansjon har vi en kjøpsanbefaling på Elkem med et kursmål på NOK 40 pr. aksje. Kursen stengte i går på NOK 34.10 pr. aksje.
MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».
Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.