Dagens aksjetips:

DNB Carnegies anbefaling på Envipco

Onsdag legger panteautomatselskapet frem Q4-tall. Her venter vi en omsetning på EUR 24 mill mot konsensus på EUR 28 mill.

KVARTAL: Onsdag denne uken legger panteautomatselskapet frem rapporten for Q4. Foto: Envipco
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 09. mar. 2026
Artikkelen er flere år gammel

En av deltakerne på DNB Carnegies SMB konferanse neste uke er Envipco.

Onsdag denne uken legger panteautomatselskapet fram rapporten for Q4. Her venter vi en omsetning på EUR 24 mill. mot konsensus på EUR 28 mill. samt en EBITDA på break-even mot konsensus på EUR 2.4 mill. Selv med kortsiktige estimater under konsensus er vi imidlertid positive til vekstutsiktene gjennom 2026–2027 og har en kjøpsanbefaling på aksjen.

Med utgangspunkt i en begrenset installert base av panteautomater på 15 % av konkurrenten Tomra har selskapet allerede etablert en markedsandel på rundt 50 % i Nord-Amerika og vist at de kan oppnå markedsandeler på 30-50% ved åpning av nye markeder i Europa. Drevet i første rekke av videre utrulling i europeiske markeder som nylig har fått nødvendige rammevilkår på plass, eller som vil få det i løpet av inneværende år, venter vi en topplinjevekst på over 50 % for 2026 og på ytterligere rundt 120 % for 2027. Kursen stengte fredag på NOK 49.90 pr. aksje og på våre estimater innebærer det at selskapet i forhold til Tomra er verdsatt med en rabatt på noe over 50 % basert på EV/EBIT-, EV/EBITDA- og P/E-multipler for 2027. Vi har et kursmål på NOK 80 pr. aksje.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegies oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.