Dagens aksjetips:
H&M legger frem Q3 i dag. Svak vekst og risiko for økte kostnader kan tynge aksjen.
Hennes & Mauritz har avvikende regnskapsår og legger i dag fram sin rapport for Q3. Det innebærer at rapporten gjelder for sommermånedene juni-august. Nøkkeltallene som kan påvirke kursreaksjonene her vil i første omgang være omsetningsveksten i lokal valuta, omsetningen, bruttomarginen og EBIT. Vi venter at omsetningsveksten for kvartalet kom inn på 0.7 %, at topplinjen endte på SEK 57.1 mrd., at bruttomarginen lå på 53.4 % samt at EBIT for perioden landet på SEK 5.1 mrd. Vi ligger dermed noe under tilsvarende konsensusforventninger for omsetning, bruttomargin og EBIT på henholdsvis SEK 57.3 mrd., 53.5 % og SEK 5.3 mrd. Et tema som i tillegg vil kunne dukke opp i forbindelse med dagens rapport er mulige engangseffekter av refundert toll på import til USA, samt eventuelle planer for disponering av disse midlene. Utfordringen knyttet til verdsettelsen er imidlertid etter vårt syn at en fortsatt forventet lav topplinjevekst i kvartalene fremover ikke i samme grad vil kunne kompenseres med den samme reduksjonen vi har sett i kostnadsnivået i de kvartalene vi har lagt bak oss. Tvert imot ser vi en mulighet for at denne positive kostnadsutviklingen heller vil kunne bli reversert. Vi kan da få et scenario med både lav vekst, stigende kostnader og press på marginer.
Hennes & Mauritz stengte i går på SEK 166.20 pr. aksje og vi har før eventuelle endringer en Salgsanbefaling med et kursmål på SEK 145 pr. aksje.
MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».
Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.