Dagens aksjetips:
Höegh Autoliners ventes å levere Q2 på linje med forventningene, men verdsettelsen tilsier fortsatt salgsanbefaling.
Höegh Autoliners er blant shippingselskapene som sender ut månedlige oppdateringer av rateinntekter og fraktvolum. Det innebærer at vi muligens allerede denne uken, men mest sannsynlig i løpet av neste uke, vil kunne få den siste Q2-oppdateringen før selskapet legger frem en fullstendig kvartalsrapport i midten av august. Ved utgangen av mai lå netto rate for kvartalet så langt på USD 78.2 pr kubikkmeter, hvilket var rundt 2% over vårt estimat. Samtidig var imidlertid volumet på samme tidspunkt tilsvarende lavere enn samme estimat. Ved forrige kvartalspresentasjonen guidet ledelsen videre en EBITDA for Q2 på linje eller like under nivået oppnådd i Q1, dvs på USD 145 mill. De understreket imidlertid at dette tallet da var før negative effekter på rundt USD 30 mill som følge av konflikten i Midtøsten. Før den siste månedsoppdateringen for kvartalet gir dette oss en estimert EBITDA for Q2 på USD 111 mill mot konsensus på USD 112 mill.
Tar vi utgangspunkt i forventede utbytter ut 2028 og legger til neddiskontert restverdi etter det tidspunktet basert på det vi mener vil være normalisert inntjening samt en EV/EBITDA 8x får vi et kursmål i Höegh Autoliners på NOK 106 pr aksje. Kursen stengte i går på NOK 140.90 pr aksje og vi har en salgsanbefaling.
MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».
Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.