Dagens aksjetips:
Prispress og kutt i anslag: Mowi ventes levere EBIT under konsensus – men markedet kan ha tatt høyde for det.
Høyere forventninger til volum fra den norske virksomheten, men samtidig også lavere forventninger til oppnådde priser både fra Norge og Chile gjorde at vi denne uken justerte Q2-estimatene i Mowi. Etter disse endringene ligger våre tall fortsatt rundt 15 % under konsensus når det gjelder operasjonell EBIT for perioden. Vi venter en operasjonell EBIT for kvartalet på EUR 192 mill. mot konsensus på EUR 227 mill. Kursen stengte i går på NOK 194.10 pr. aksje og vi mener investorene allerede ser ut til å ha tatt høyde for at konsensus kan være på den noe optimistiske siden. Selskapet presenterer ikke Q2-rapporten før den 19. august, men allerede i midten av juli venter vi at de vil komme med en oppdatering som i tillegg til volumtall vil inkludere en foreløpig beregning av inntjeningen for kvartalet. På våre forventninger for 2027 handles Mowi i øyeblikket med en P/E på 10.7x og en forventet direkteavkastning på 7.9 %.
Etter vårt syn ser dette attraktivt ut og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 250 pr. aksje. Kursmålet reflekterer en P/E på 13.7x og en direkteavkastning på 6.2 % basert på våre estimater for 2027.
Siden utgangen av Q1 har entreprenøren Endúr annonsert ordre for rundt NOK 1.7 mrd., fire mindre oppkjøp og en større intensjonsavtale. Dette har etter vårt syn både styrket visibiliteten for topplinjen og gitt støtte til forventningene om inntjeningsvekst fremover. Selskapet har spesialisert seg på prosjekter innenfor infrastruktur som broer, kaianlegg, tunneler og demninger og de legger fram Q2-rapporten den 20. august. Her ligger vi med en forventet omsetning på NOK 1.9 mrd. og en estimert justert EBIT på NOK 128 mill. henholdsvis 1 % og 3 % høyere enn konsensusforventningene. Ved utgangen av Q2 venter vi i tillegg at selskapet vil presentere en ordreinngang på NOK 2.8 mrd. for kvartalet og en samlet ordrereserve på NOK 8.5 mrd.
Endúr stengte i går på NOK 111.20 pr. aksje og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 135 pr. aksje.
MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».
Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.