Dagens aksjetips:

DNB Carnegies anbefaling på norsk shipping og norsk oppdrett

MPC Container Ships og Salmonn Evolution slipper begge Q4-rapporter på tirsdag, DNB Carnegie har to forskjellige anbefalinger.

Q4: MPC Container Ships er blant selskapene som legger frem Q4-rapporten i morgen tidlig. Foto: MPC Container Ships
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 23. feb. 2026
Artikkelen er flere år gammel

MPC Container Ships er blant selskapene som legger fram Q4-rapporten i morgen tidlig. Her har vi estimater på linje med konsensus og venter en topplinje for kvartalet på USD 109 mill. samt en EBITDA på USD 67 mill. Videre venter vi i likhet med konsensus et utbytte på USD 0.04 pr. aksje. Investorenes fokus i casen er etter vårt syn på direkteavkastningen, men vi venter i tillegg at kursreaksjonen vil være avhengig av hva ledelsen sier om eventuelt nye kontrakter og ratenivået samt potensielle planer knyttet til kjøp og salg av fartøy fremover. Ratene i det globale konteinermarkedet reflekterer i stigende grad overkapasiteten som har bygget seg opp etter pandemien, og vi mener denne utviklingen etter hvert også vil legge et press på rater og verdier innen feedersegmentet som selskapet opererer i. Inkluderer vi Q4 venter vi at utbyttet for 2025 ender på USD 0.22 pr. aksje, men at dette vil bli redusert til USD 0.14 pr. aksje for 2026 og videre til USD 0.08 pr. aksje for 2027.

Kursen stengte før helgen på NOK 20.43 pr. aksje og vi har en salgsanbefaling med et kursmål på NOK 14.60 pr. aksje.

Salmon Evolution sendte ut de viktigste volumtallene i starten av januar og på den basis har vi for Q4 estimert en omsetning på NOK 89 mill. med en fortsatt negativ operasjonell EBIT på NOK 37 mill. Selskapet har videre tidligere guidet for et volum på 1.8k tonn i Q1 og vil på våre estimater være marginalt over break-even på operasjonell EBIT for inneværende kvartal. Hvilke oppdaterte utsikter ledelsen kommer med både for Q1 og for hele 2026 vil i forbindelse med morgendagens kvartalsrapportering, og i kombinasjon med hva de kan fortelle om fremdriften ved anlegget, kunne avgjøre reaksjonen i kursen. Vårt utgangspunkt er at vi for 2026 estimerer et slaktevolum på 7.2k tonn og en samlet operasjonell EBIT på NOK 23 mill. Disse estimatene er imidlertid vektet mot Q4 2026, med rundt 33 % av slaktevolumet og hele det positive resultatbidrag lagt inn i årets siste kvartal.

Salmon Evolution stengte før helgen på NOK 4.80 pr. aksje og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 7.10 pr. aksje. Det vil også være mulig å møte Salmon Evolution på DNB Carnegies SMB konferanse i Oslo den 26. mars.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegies oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.