Dagens aksjetips:

DNB Carnegies anbefaling på Norwegian og Systemair

Trafikktall fra november for Norwegian og kvartalstall fra Systemair. Vi har samme anbefaling på selskapene.

NOVEMBERTRAFIKKEN: Vi har inn mot dagens oppdatering en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 19 pr aksje.          Foto: Norwegian
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 04. des. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Før åpning i dag legger Norwegian fram trafikktallene for november. Her venter vi å få se en yieldvekst på 4 % år/år til NOK 0.84 hvorav NOK0.69 direkte fra billettsalget og det øvrige fra salg av tilleggstjenester for totalt NOK 193 mill. Videre venter vi en implisitt EBITDA for måneden på NOK 97 mill. og en vekst i Widerøes inntekter på 3 % år/år til NOK 566 mill. Ved oppdateringen av trafikktallene for oktober kommuniserte ledelsen at de på det tidspunktet så solid bestillingsaktivitet for vintermånedene og spesielt en høy etterspørsel i forbindelse med juleferien. Vår egen sporing av kredittkortaktiviteten indikerer at det så langt i Q4 har vært en vekst i kjøpet av reiser på 7.4 % år/år, hvilket i tilfelle vil være en akselerering fra veksttakten på 4.9 % i Q3. Norwegian stengte i går på NOK 17.40 pr. aksje og vi har inn mot dagens oppdatering en kjøpsanbefaling (kjøp her) med et kursmål på NOK 19 pr. aksje.         
 

Byggeaktiviteten både i Europa og Nord-Amerika har vært gjennom en lang svak periode, men i forbindelse med dagens kvartalstall fra Systemair venter vi likevel å se noen første tegn til underliggende volumvekst for den europeiske virksomheten. Selskapet selger ventilasjonsutstyr, varmevekslere og tilknyttede produkter for i overkant av SEK 12 mrd. pr. år og i selskapets Q2-rapport venter vi en omsetning på SEK 3.2 mrd. med en EBIT på SEK 336 mill. Nesten 75 % av topplinjen genereres i de europeiske markedene, mens litt under halvparten av øvrig salg er i Nord-Amerika. Selskapets målsetting er en EBIT-margin på 10 %, men for inneværende regnskapsår venter vi at selskapet vil oppnå en margin på 9.1 %. I kombinasjon med gradvis bedre markeder i Europa venter vi at en i løpet av første halvår 2026 fullført relokalisering av produksjon fra Tyskland til Slovenia vil skyve marginen opp mot målsettingen. På sikt mener vi også at både EPB-direktivet fra EU og mulighetene en netto rentebærende gjeld nede på 0.6x av justert EBITDA medfører vil bidra til å løfte verdsettelsen fremover. Før eventuelle endringer på grunnlag av dagens rapport har vi en kjøpsanbefaling (kjøp her) på Systemair med et kursmål på SEK 95 pr. aksje. Kursen stengte i går på SEK 76.80 pr. aksje. 

Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegies oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.