Dagens aksjetips:
Vi endrer anbefaling og kursmål på Veidekke, og har to forskjellige anbefalinger på Tokmanni og Europris.
Siden Tokmanni i midten av juii sendte ut et resultatvarsel for Q2 har kursen kommet ned med nesten 25 % og den stengte i går på EUR 8.43 pr. aksje. En utfordring for selskapet og for investorene er at det tillegg til en skuffende utvikling i det svenske markedet, og til tross for noe salgsvekst, også ser ut til å ha blitt mer press på marginene i den betydelig større finske virksomheten. Selskapet legger i dag fram den fullstendige kvartalsrapporten og med nøkkeltallene allerede ute vil vår oppmerksomhet her være rettet mot å få mer visibilitet i utviklingen for de forskjellige virksomhetsområdene, få en oppdatering av den for utbytteforventningene viktige balansesituasjonen, og høre ledelsens vurderinger av utsiktene fremover.
Før eventuelle endringer har vi en salgsanbefaling på Tokmanni med et kursmål på EUR 8.20 pr. aksje. Selskapet har et innkjøpssamarbeid med Europris og de to virksomhetene konkurrerer i tillegg i det svenske markedet. Begge selskapene har imidlertid hoveddelen av sine aktiviteter i de respektive hjemmemarkedene. Europris stengte i går på NOK 95 pr. aksje og her har vi en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 100 pr. aksje.
I Veidekke viste Q2-rapporten en drift på linje med våre forventninger og vi i tillegg har gjort begrensede endringer i estimatene etter oppdateringen. Kursen stengte i går på NOK 166 pr. aksje og inkludert utbytte innebærer det at den har gitt en avkastning på rundt 50 % gjennom de siste 12 månedene. Kursnivået betyr også at selskapet på våre estimater for 2026 er verdsatt med en premie på rundt 28-30% både i forhold til sammenlignbare svenske aktører og i forhold til egen historisk prising. Med det vi mener er en strukket verdsettelse i markedet har vi etter rapporten tatt anbefalingen ned fra Hold til Selg og justert kursmålet fra NOK 160 til NOK 150 pr. aksje.
Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegies oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.