Dagens aksjetips:

DNB Carnegies anbefaling på Wallenius Wilhelmsen og Skanska

Skanska løftes til kjøp på datasentervekst i USA, mens Wallenius Wilhelmsen møter usikre utsikter i bilmarkedet.

FRA HOLD TIL KJØP: Skanska styrker posisjonen innen amerikanske datasentre og har sikret kontrakter for 69 mrd. SEK siden 2021. Foto: Skanska
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 22. sep. 2026
Artikkelen er flere år gammel

På torsdag har Wallenius Wilhelmsen invitert investorer og andre interesserte til en oppdatering av status i selskapets markeder. Utover selskapets egne presentasjoner vil også eksterne markedsanalytikere, herunder DNB Carnegie, få legge fram sine syn på utsiktene for den kinesiske økonomien fremover og i tillegg gi en oppdatering på situasjonen og utviklingen i den europeiske bilindustrien. Blant annet hvordan en eventuell større gjenoppliving av innenlandsk kinesisk bilsalg vil kunne påvirke eksportvolumene vil være av interesse. Det samme gjelder hvordan nedskaleringen av kapasiteten blant europeiske bilprodusenter på den ene siden støtter en økende importandel og dermed fraktbehovet samtidig som kinesiske produsenters overtakelse og etablering av fabrikker i Europa imidlertid kan trekke i motsatt retning og redusere behovet for fraktkapasitet.

Wallenius Wilhelmsen stengte i går på NOK180.80 pr. aksje og vi har her en holdanbefaling med et kursmål på NOK 150 pr. aksje. Kursmålet tar utgangspunkt i estimert neddiskontert verdi av forventet utbytte ut 2028 tillagt en restverdi basert på en normalisering av rater og inntjening etter dette tidspunktet og en EV/EBITDA på 7x.
       
Et selskap som ser ut til å ha skaffet seg et godt fotfeste innen utbyggingen av amerikanske datasentre er Skanska. Med utgangspunkt i en allerede solid ordrereserve og en historikk som har vist at selskapet har evne til å opprettholde inntjeningsnivået har selskapet siden 2021 annonsert kontrakter tilsvarende SEK 69 mrd. relatert til utbyggingen av datasentre i USA. For 2026 venter vi at veksttakten innenfor dette virksomhetsområdet vil komme være på 46 % og gi en omsetning på rundt SEK 22 mrd. Det vil i tilfelle innebære at datasentre står for rundt 27 % av konsernets samlede omsetning i USA. Videre ser vi for en vekst til SEK 36 mrd. i årlig omsetning for området i 2030.

Skanska stengte i går på SEK 273.20 pr. aksje og vi har tatt anbefalingen opp fra Hold til Kjøp. Samtidig løfter vi i tillegg kursmålet fra SEK 270 pr. aksje til SEK 330 pr. aksje.

MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».

Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.