Dagens aksjetips:

DNB Carnegies anbefaling på Norsk Hydro og Wärtsilä

Etter nedstegning av fem anlegg i Europa, venter vi ikke andre betydelige signaler om den finansielle strategien.

STENGTE: Utover nedstegning av fem anlegg venter vi ikke betydelige ytterlige singaler om videre finansiell strategi. Foto: Hydro/Marius Motrøen
Publisert 27. nov. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Utover at gårsdagens melding om nedstenging av fem europeiske anlegg vil være et tema ved dagens kapitalmarkedsdag i Norsk Hydro venter vi ikke at gjennomgangen vil inkludere betydelige ytterligere signaler om den videre finansielle strategien. Selskapet har tidligere meldt eventuelle oppdateringer eller endringer i finansiell målsetting, utbyttepolitikk eller relatert til tilbakekjøpsprogram løpende og heller benyttet kapitalmarkedsdager til en presentasjon av markeder samt av planer relatert til de forskjellige ESG-initiativene. Selskapet vil imidlertid publisere presentasjonsmaterialet kl 08.00 norsk tid og i forkant kan det likevel være greit å være forberedt dersom det likevel skulle komme endringer. Utgangspunktet er at gjeldende finansiell målsetting før dagens presentasjon inkluderer oppnåelse av en gjennomsnittlig kapitalavkastning på over 10% gjennom en markedssyklus, en kostnadsforbedring på NOK 6.5 mrd fra 2024 frem til 2030 og et investeringsprogram på NOK 15 mrd for perioden 2026-2029. Hydro stengte i går på NOK 71.18 pr aksje og med forventninger om fallende aluminiumspriser har vi før eventuelle endringer en salgsanbefaling med et kursmål på NOK 51 pr aksje.

Finske Wärtsilä leverer større energianlegg og motorer både til marin sektor og til landbaserte virksomheter. Selskapet annonserte forrige uke en ordre på et kraftforsyningssystem til et uidentifisert amerikansk datasenter og vi venter at denne kontrakten, som skal leveres i 2027, har en verdi på over EUR 400 mill. Aksjen steg umiddelbart over 8% på meldingen, men den har siden falt noe tilbake og stengte i går på EUR 27.43 pr aksje, dvs rundt 5% over nivået fra før annonseringen. For aktører som bygger datasentre er det viktig å kunne etablere et tilbud raskest mulig og slik vi leser markedet har alternative leverandører av energianlegg med tilvarende kapasitet, som Siemens og GE, allerede ordrebøkene tilnærmet fulle når det gjelder hva de kan levere i årene fremover. Wärtsilä, som etter vårt syn imidlertid ser ut til å ha ledig kapasitet, har med denne ordren meldt seg på når det gjelder å spille en rolle i verdikjeden rundt utbygging av datasentre og selv om tidspunktene fortsatt er usikre venter vi at selskapet vil kunne annonsere flere tilsvarende ordre gjennom det neste året. Vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på EUR 30 pr aksje.

MERK: Innholdet i dette oppslaget er å anse som en generell investeringsanbefaling. Innholdet må ikke oppfattes som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte mottaker, og er heller ikke ment å utgjøre juridisk, finansiell, kommersiell, skattemessig eller regnskapsmessig rådgivning. Anbefalingen er basert på investeringsanalyse («Rapporten») utarbeidet av DNB Carnegie. I denne teksten utgjør DNB Carnegie forretningsområdet DNB Carnegie i DNB Bank ASA og DNB Carnegie Investment Bank AB.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Carnegie garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Carnegie’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Carnegie forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Carnegie påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), henvises det til DNB Carnegie sin webside «dnb.no/disclaimer/MAR».

Les mer om MAR på Finanstilsynets sider.