DNB Markets: Kjøp Equinor, hold på Sats

Q3-rapportering på begge i dag.

EQUINOR: Q3-rapportering i dag. Foto: NTB
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 28. okt. 2022
Artikkelen er flere år gammel

Equinor avslutter i dag ukens runde med rapporteringer fra større aktører innen olje- og gassektoren. Vi venter her en topplinje på USD 37 mrd. og en justert EBIT på USD 24.2 mrd. Videre forventer vi et bekreftet utbytte på USD 0.70 pr. aksje.

Interessen i aksjen er mye rettet mot kontantstrømmen og mulighetene for på sikt å utbetale enten ekstraordinære og/eller eventuelle økte løpende utbytter. På våre estimater vil selskapet sitte med en netto kontantbeholdning på rundt USD 50 mrd. ved utgangen av 2022. Ettersom selskapet på grunnlag av inntjeningen for 2022 skal betale et tilsvarende beløp i skatt gjennom andre halvår i år og første halvår 2023 vil kontantbeholdningen og dermed videre utbyttekapasitet når vi kommer fram til utgangen av 2023 i stor grad avhenge av kostnadsutviklingen samt olje- og gassprisene gjennom neste år.

Equinor stengte i går på NOK 375.45 pr. aksje. Vi har før eventuelle endringer på grunnlag av dagens rapport en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 430 pr. aksje.

Når det gjelder SATS venter vi at tallene som legges fram i dagens Q3-rapport vil være en påminnelse om at investorene nå har et behov for å få presentert en strategi som kan vise ledelsens plan for i første omgang å løfte inntjening tilbake mot tidligere nivå. I forbindelse med den i dag ledsagende kapitalmarkedsdagen venter vi dermed at ledelsen vil fokusere på hvordan de skal få kombinert direkte og indirekte konsekvenser av høyere inflasjon, økte strømpriser og stigende renter med målsettingen om flere treningssentre, vekst i antall medlemmer og behovet for oppjustering av prisene.

Vårt utgangspunkt foran rapporten er at vi har en estimert omsetning for kvartalet på NOK 1 mrd., venter en EBITDA på NOK 305 mill. og ser et resultat etter skatt på NOK -36 mill. SATS stengte i går på NOK 6.97 pr. aksje og vi har før eventuelle endringer en holdanbefaling med et kursmål på NOK 7 pr. aksje.

Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.

Innholdet i denne artikkelen er verken ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.