Aksjer:

DNB Markets anbefaling på Bonheur og Vestas Wind Systems

Begge selskaper er aktuelle med Q1-rapportering.

VESTAS WIND SYSTEMS: Aktuell med Q1-rapport. Foto: NTB Scanpix
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 02. mai 2024
Artikkelen er flere år gammel

Bonheur kommer med sin Q1-rapport i morgen tidlig.

Vi venter at tallene denne gangen vil være påvirket av både lavere strømpriser og av at selskapet i kvartalet har hatt et installasjonsfartøy inne på verft for oppgradering av kranen. Med en estimert EBITDA på NOK 817 mill. er vi dermed betydelig under konsensusforventningene på NOK 1065 mill. Begrenset konstruksjonsvirksomheten i kvartalet gjør at vi mener investorenes oppmerksomhet i morgen delvis vil være rettet mot oppdaterte fremdriftsplaner knyttet til allerede godkjente vindkraftprosjekter og delvis mot påfyll av visibilitet når det gjelder installasjonsvirksomheten. Selskapets tre installasjonsfartøy for offshore vindturbiner har fortsatt noen åpne perioder i 2026 og 2027, og i et stramt marked venter vi at denne kapasiteten vil kunne låses inn på attraktive rater i tiden fremover. Bonheur endte tirsdag på NOK 253 pr. aksje. 

Vi har en kjøpsanbefaling og et kursmål på NOK 275 pr. aksje.      

Innenfor vindkraftsektoren presenterer i dag også Vestas Wind Systems kvartalstall for Q1.

I denne forbindelsen venter vi i likhet med konsensus at selskapet vil fortelle om en relativt rolig start på året med en omsetning på EUR 3 mrd. og en EBIT på EUR 44 mill. På våre estimater vil kvartalet med god margin bli årets svakeste både når gjelder omsetning, inntjening og kontantstrøm. Med forventninger om en estimert Q1-margin på 1.5% ligger vi likevel over konsensus EBIT på EUR 40 mill. En justert guiding for 2024 ville kunne gi reaksjoner i kursen i dag. Vi tror imidlertid ikke at eventuelle endringer her vil komme før senere i år.

Kursen stengte i går på DKK 186.85 pr. aksje og ettersom vi mener selskapet nå har lagt det verste bak seg når det gjelder inntjeningen, har vi basert på våre langsiktige forventninger om en mer positiv utvikling en kjøpsanbefaling med et kursmål på DKK 242 pr. aksje. 

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.