Dagens aksjetips:
Selskapene inviterer til kapitalmarkedsdag på henholdsvis onsdag og torsdag.
Med rapporteringssesongen tilbakelagt er det nå flere selskap som de kommende ukene vil benytte den mer fleksible perioden for investorene til å arrangere kapitalmarkedsdag. Presentasjonene gir investorene ofte en mulighet for en dypere gjennomgang av langsiktige planer og ambisjoner som ikke alltid får plass innenfor rammene av en kvartalsrapport. Elopak og Tomra er blant selskapene som denne uken har invitert til kapitalmarkedsdag på henholdsvis onsdag og torsdag. Selv om begge disse anledningene absolutt vil kunne gi god input for de videre langsiktige vurderingene av aksjene er vi ikke like overbevist om at de denne gangen vil fungere som noen betydelige triggere for kursutviklingen. På våre estimater stanger Elopak allerede i taket av målsettingen om EBITDA-margin på 14-15% og eventuelle forventninger om en mulig oppjustering kan allerede være reflektert i verdsettelsen. Vi venter at ledelsen i presentasjonen også vil gå nærmere gjennom tidsplanen for å trappe opp produksjonen etter kapasitetsutvidelsen i USA samt gjennom initiativene knyttet til den videre kostnadsutviklingen.
Elopak stengte fredag på NOK 42.75 pr. aksje og vi har her en holdanbefaling med et kursmål på NOK 39 pr. aksje.
Tomra lanserte på kapitalmarkedsdagen i 2022 en målsetting om årlig vekst på 15 % og en EBITA-margin på 18 % innen utgangen av 2027. Fra 2022 til 2023 svekket imidlertid veksten seg fra 7 % til 4 % og marginen var ned fra 13 % til 9 %. På våre estimater for 2024–2026 vil den årlige veksten fremover ligge på 4-9% med en margin på 13-16%. Selv om ledelsen torsdag skulle gjenta 2027-målsettingen fra 2022 venter vi at investorene vil være avventende. Kursen stengte fredag på NOK 164.10 pr. aksje og på våre estimater er selskapet verdsatt på multipler som vi ellers ser i selskaper med betydelig høyere vekst.
Vi har en salgsanbefaling og et kursmål på NOK 95 pr. aksje.
Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.