Aksjer:
Det var mye bevegelse i flere av shippingsaksjene på fredag.
For bulkrederiet Himalaya Shipping var det imidlertid en mer begrenset endring med aksjen opp 1.5 % til NOK 69 pr. aksje.
Aksjen er også notert i USA og kursen endte fredag der på tilsvarende NOK 67.10 pr. aksje. Selskapet sender månedlig ut en oppdatering over rateutviklingen for flåten og kunne i forbindelse med fredagens oppdatering for desember også fortelle at de hadde tatt levering på ytterligere tre av totalt tolv fartøy. De tre siste fartøyene i flåten har planlagt levering fra verft i løpet av Q2 i år.
Det vi mener var en positiv oppdatering gir etter vårt syn støtte til estimatene og vi en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 83 pr. aksje. Selskapet rapporterer Q4-tall den 16. februar. Ledelsen har tidligere signalisert at de vil være i posisjon til å betale utbytter fra og med Q1-rapporteringen.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.