Dagens aksjetips:
Sjømatsektoren vil være i fokus denne uken.
Med unntak av Bakkafrost og Måsøval, som begge rapporter neste uke, legger samtlige av de større aktørene innenfor sektoren fram sine Q2-rapporter enten i morgen tidlig eller på onsdag.
Salmar starter ballet i morgen tidlig, mens Austevoll, Lerøy, Grieg og Mowi kommer med sine respektive rapporter før åpning på onsdag. Basert på reaksjoner gjennom de siste årene ser det ut til at den umiddelbare kursrisikoen knyttet til rapporteringen i Salmar og Mowi er lavere enn den er for Lerøy og Grieg Seafood. Til gjengjeld har utslagene begge veier i disse to sistnevnte vært større, og da spesielt i Lerøy. Vi har kjøpsanbefalinger på alle disse fem, men våre fortrukne kandidater inn mot rapporteringene er Mowi og Grieg Seafood. Disse to stengte fredag på henholdsvis NOK 190.15 og NOK 62.70 pr. aksje. I Mowi har vi et kursmål på NOK 235 pr. aksje og når det gjelder Grieg Seafood har vi et kursmål på NOK 88 pr. aksje.
Medistim kunne på fredag for Q2 rapportere om en omsetning på NOK 145 mill. og en EBIT på 41 mill. mot våre estimater på henholdsvis NOK 135 mil og NOK 37 mill. Marginen kom dermed inn på 28.5 % og dette er en ny forbedring i forhold til det lave nivået i Q4 i fjor. Etter vårt syn ser det ut til at de gjennomførte tiltakene fungerer og at vi vil kunne få se en fortsatt positiv utvikling fremover. Vi har gjort enkelte mindre justeringer i estimatene etter rapporten og opprettholder kursmålet på NOK 190 pr. aksje. I løpet av året har imidlertid aksjen også kommet noe ned og den stengte fredag på NOK 159.50 pr. aksje.
Vi tar anbefalingen opp fra Hold til Kjøp.
Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.