Aksjer:

DNB Markets anbefaling på Yara, Kongsberg Gruppen og Aker BP

Tre Q4-aktuelle norske selskaper.

Q4-AKTUELL: Yaras anlegg i Porsgrunn. Foto: Frode Heiland / Yara
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 09. feb 2024
Artikkelen er flere år gammel

I forbindelse med dagens Q4-rapport fra Yara venter vi at selskapet vil legge fram en omsetning på USD 4.6 mrd. og en EBITDA på USD 381 mill.

Det innebærer at vi er over konsensus når det gjelder topplinjen, mens vi ligger noe under på EBITDA. Videre venter vi at selskapet vil foreslå et utbytte på NOK 15 pr. aksje. Basert på våre forventninger om en normalisert årlig EBITDA på rundt USD 2.3 mrd. fremover, begrensede utsikter for global tilbudsvekst og europeiske gasspriser nede på et nivå som gir små insentiver for dyrere kinesisk eksport har vi før eventuelle endringer på grunnlag av dagens rapport en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 425 pr. aksje. Kursmålet reflekterer en EV/EBITDA på 7x basert på estimatene for 2024, på linje med det historiske gjennomsnittet. Kursen stengte i går på NOK 344.30 pr. aksje.          

Kongsberg Gruppen stengte i går på NOK 543 pr. aksje og verdsettelsen er så langt i år dermed opp med nesten 17 %. Med utgangspunkt i at vi har en kjøpsanbefaling og et kursmål på NOK 575 pr. aksje passer det dermed godt at selskapet i dag gir en oppdatering av status etter Q4 og av utsiktene fremover. For Q4 venter vi en omsetning på NOK 11.2 mrd. og en EBIT på NOK 1.2 mrd. Begge deler helt på nivå med konsensus. Når det gjelder ordreinngangen for kvartalet ligger vi med estimerte NOK 29.5 mrd. imidlertid over konsensus på NOK 27 mrd. På våre estimater vil ordrereserven ved utgangen av 2023 ha kommet opp i NOK 88 mrd., hvorav NOK 64 mrd. er innenfor forsvarsvirksomheten. Videre venter vi et foreslått utbytte på NOK 13 aksje, litt i underkant av konsensusforventningene på NOK 13.90 pr. aksje.

Etter en guiding fra Aker BP som fra slutten av inneværende eller begynnelsen av neste år impliserer noe lavere produksjon fra Johan Sverdrup-feltet enn opprinnelig ventet har vi tatt estimatene for 2024–2026 ned med rundt 4 %. Johan Sverdrup står for rundt 55 % av produksjonen i selskapet. Samtidig venter vi imidlertid at utbyttene vil fortsette å   stige fra nivået på USD 2.40 pr. aksje for 2024 også i årene fremover. Vi opprettholder en kjøpsanbefaling på Aker BP etter Q4-rapporten, men har på grunnlag av estimatendringene tatt kursmålet ned fra NOK 335 til NOK 325 pr. aksje.

Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.