Dagens morgenrapport:

Dollarsvekkelse etter amerikansk rentefall

Amerikanske inflasjonstall for juli viste moderat prisvekst, og peker mot rentekutt i september.

MODERAT PRISVEKST: Amerikanske inflasjonstall for juli viste moderat prisvekst, og peker mot rentekutt i september. Foto: NTB
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 15. aug. 2024
Artikkelen er flere år gammel

Etter høye inflasjonstall i første kvartal, avtok inflasjonen markant i andre kvartal. KPI-inflasjon var i tråd med forventningene, med en økning på 0,2 prosent fra forrige måned for både konsumprisveksten og den underliggende inflasjonen. Årstakten avtok til 2,9 og 3,2 prosent. Selv om dette taler for rentekutt fra Fed denne høsten, forblir inflasjonen høy i enkelte tjenestekategorier, som husleier og bilforsikring. 

Dollaren har svekket seg de siste to dagene, i takt med fall i lange renter. Produsentprisene, som kom inn noe under forventning på tirsdag, trigget svekkelsen som fortsatte gjennom gårsdagen. EURUSD har steget med over 1 prosent fra bunn- til toppunktet i løpet av to dager, men handler rundt 1,101 nå. Siden januar har kursen kun én gang tidligere vært over 1,10, i forrige uke da svake amerikanske arbeidsmarkedstall økte resesjonsfrykten. Dollarsvekkelsen, og en marginal kronestyrkelse, har dratt USDNOK ned til 10,70. EURNOK handles kun noen øre ned fra i går, rundt 11,79. Renten på 10 års amerikanske statsobligasjoner noteres i morgentimene til 3,83 prosent. 

Børsene endte i pluss i går, påvirket av rentenedgangen. Asia-børsene stiger ytterligere etter overraskende sterke BNP-veksttall i Japan. Samtidig tyder kinesiske nøkkeltall for juli på en viss oppgang i detaljhandelen, og boligprisene falt mindre enn før. Imidlertid avtok veksten i investeringene og det ga håp om flere stimulanser.

Svenske inflasjonstall gir Riksbanken grunn til å kutte rentene neste uke. Den svenske konsumprisveksten økte med 1,7 prosent å/å, noe som igjen var under sentralbankens anslag på 2 prosent. Den underliggende inflasjonen (uten energi) økte imidlertid noe mer enn ventet med 0,3 prosent m/m. Sammen med lave tall også i juni, støtter dette vår forventning om et kutt på 25 bp på neste ukes rentemøte. 

Britisk inflasjon var litt svakere enn antatt i juli, men vi mener fortsatt Bank of England (BoE) vil vente med rentekutt til november. Underliggende inflasjon falt til 3,3 prosent, en tidel under både vår og konsensusforventningen. Enda mer overraskende var fallet i tjenesteinflasjonen, som nå er 0,4 prosentpoeng under sentralbankens anslag fra august på 5,6 prosent. Men ettersom dette nivået fremdeles er for høyt, vil BoE trolig fortsette med sin gradvise tilnærming når de letter på den restriktive pengepolitikken.

Vi forventer at Norges Bank vil bekrefte uendret styringsrente på 4,5 prosent og beholde veiledningen fra juni på dagens rentemøte. I juni, da sentralbanken også lot styringsrenten være uforandret, formidlet de at renten sannsynligvis vil holdes på dette nivået fram til mars neste år. Markedet (OIS) priser derimot inn ett kutt i løpet av året. Selv om inflasjonstallene siden da har vært svakere enn ventet, og forventningene til styringsrenter internasjonalt har falt, mener vi at en svakere krone kompenserer for dette. Om Norges Bank opprettholder veiledningen fra juni, bør markedsprisingen også løfte seg. Den økte rentedifferansen mot utlandet kan da bidra til å styrke kronen. 

På nøkkeltallskalenderen i dag, i tillegg til Norges Banks rentebeslutning, finner vi amerikansk detaljhandel for juli. Hovedtallet er antatt å stige til 0,4 prosent, fra lav vekst forrige måned som følge av et cyberangrep på store bilforhandlere. Dersom resultatet er i tråd med forventningene, indikerer dette at amerikanske forbrukere fortsatt fremstår som ganske sterke.