DNB Markets om aksjemarkedet 6. april:
Enda svakere arbeidsmarkedstall enn ventet styrket fredag frykten for effektene av en resesjon.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets (*), skrevet av aksjeanalytiker Ole-Andreas Krohn:
Enda svakere arbeidsmarkedstall enn ventet styrket fredag frykten for effektene av en resesjon i bakkant av bråstoppen i den økonomiske aktiviteten og ga sammen med den løpende nyhetsstrømmen knyttet til pandemiutviklingen en nedgang i det amerikanske aksjemarkedet inn mot helgen.
Dow endte ned 1.7 %, mens S&P500 og Nasdaq begge var ned 1.5 %. Volumet omsatt på de tre hovedindeksene kom inn på 82-111 % av gjennomsnittet for de siste tre måneder. I rentemarkedet ser vi at avkastningen på den amerikanske tiåringen i morgentimene i dag har kommet opp med 5 basispunkter i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet på fredag. VIX-indeksen var fredag ned med 8.1 % til 46.8 punkter.
Med deler av de øvrige asiatiske markedene stengt i dag ser vi at Nikkei-indeksen i Japan innleder uken med en oppgang på 4.2 % kort før stengetid. Oppgangen ser ut til å være drevet av på den ene siden forhåpninger om at de siste globale pandemitallene kan være indikasjoner på kurvene er i ferd med å flate ut i enkelte sterkt rammede land, og på den andre siden av at japanske myndigheter innen kort tid ventes å annonsere krisetiltak for å håndtere den nasjonale situasjonen.
Oppmerksomheten i dag kommer fortsatt til å være rettet mot pandemikurvene, og muligens spesielt mot ytterligere bekreftelser på at utviklingen går i mindre negativ retning i Spania og Italia, samt mot utviklingen i USA utenom New York.
Fra makrosiden får vi fra Europa i dag oppdateringer knyttet til forbrukertilliten i UK og knyttet til ordreutviklingen i tysk industri. Flybransjen fikk ny hard medfart i USA etter stengetid på fredag. Aksjene innen sektoren falt ytterligere 5-11 % etter at transportmyndighetenes pålegg om refundering av kansellerte billetter føyde seg til tall som viste at salget foregående måned stupte og nyheter om at investeringsselskapet Berkshire har solgt seg ned innen bransjen.
Forhåpninger om samtaler og snarlig kompromiss blant de ledende OPEC+-aktørene løftet fredag WTI-prisen med USD 3.62 pr. fat til USD 28.47 pr. fat. I utgangspunktet var det signaler om at OPEC+ ville møtes allerede i dag. I løpet av helgen har det imidlertid kommet meldinger om at dette møtet nå heller ser ut til å bli avholdt torsdag denne uken. Dette har dermed reversert noe av oppgangen.
En utfordring for OPEC, Russland og amerikanske myndigheter er hvordan de sistnevnte eventuelt skal få tvunget sin betydelig mer fragmenterte produksjonssektor til å redusere tilbudet. Ettersom etterspørselssvikten ser ut til å være betydelig større enn hva som vil kunne dekkes av potensielle tilbudsreduksjoner, er det i tillegg uansett begrenset hva eventuelle avtalte produksjonskutt vil kunne bidra med av støtte til oljeprisen.
WTI-prisen ligger i morgentimene i dag på USD 27.94 pr. fat. Brent-prisen ligger før åpning på USD 33.85 pr. fat, hvilket fortsatt er opp USD 0.55 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet ved stengetid på fredag.
Vi gjør denne uken ingen endringer i den ukentlige porteføljen med anbefalte aksjer. Basert på fredagens sluttkurser oppnådde porteføljen forrige uke en avkastning på 11.4 % mot en oppgang på 9.5 % for hovedindeksen. Den endelige avkastningen for uken blir imidlertid beregnet basert på kursutviklingen gjennom de første timene av dagens hande
(*) Denne rapporten er utarbeidet av DNB Markets, et forretningsområde i DNB Bank ASA. Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. Her kan du lese den fulle versjonen.