Fond og sparing:

Fornybar energi i møte med politikk og marked

Sterke enkeltaksjer og politisk uro påvirker DNB Miljøinvest.

SEKTORROTASJON: Christian Rom, forvalter i DNB Miljøinvest, forteller at det er mulig det er en sektorrotasjon på gang i hans investeringsunivers. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 17. okt. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Indeksen til DNB Miljøinvest er opp 16 prosent de første 9 månedene i 2025, mens et globalt indeksfond er opp 3,2 prosent i samme periode. Forvalter i fondet, Christian Rom, forteller at det er mulig det er en sektorrotasjon på gang. Det betyr at investorene selger seg ned og kjøper noe annet. 

Energilagring og batterier

Verdens største batteriprodusent, CATL, har fått ny fart etter børsnotering i Hongkong. Økt etterspørsel etter elektriske kjøretøy og stasjonær lagring driver veksten.

– Utsiktene for batterilagring ser sterke ut, drevet av vekst i elbiler og behovet for stasjonær lagring grunnet blant annet den økende andelen av variabel fornybar energi i strømnettet, sier Rom.

Amphenol har også levert sterke resultater, særlig innen komponenter til datasentre. Fondet har gradvis redusert eksponeringen i takt med kursoppgang for å ha riktig størrelse på posisjonen. 

– De har tatt markedsandeler i KI-datasentre og levert sterk inntektsvekst, sier Rom.

Råvarer og strategiske metaller

Lundin Mining har nytt godt av høyere kobberpriser etter force majeure hos en konkurrent. Fondet har solgt seg gradvis ned i takt med kursoppgang.

– Kobberprisen og forventede inntekter har steget, og vi har solgt oss ned i styrken, sier Rom.

Linus Rare Earth har fått moment etter at amerikanske myndigheter klassifiserte sjeldne jordarter som strategisk materiale i forbindelse med uoverensstemmelsene med Kina. Dette har gitt utsikter for høyere kontraktspriser og styrket aksjen.

– USA har signalisert behov for produksjon utenfor Kina, og prisene har doblet seg, sier Rom.

Biofuel og Darling Ingredients

Darling Ingredients, ledende innen fornybar diesel, har blitt rammet av politisk usikkerhet rundt støtteordninger i USA. Fondet har valgt å øke posisjonen.

– Usikkerhet rundt subsidier i USA har svekket Darling Ingredients, men det er ikke umulig å se for seg at amerikanske bønder vil få støtte fra den amerikanske staten framover ettersom de har blitt negativt påvirket av tariffer, sier Rom.

Selskapet har også en solid ingrediensvirksomhet, blant annet med eierskap i gjenvinningsanlegg for organisk materiale, som brukes som råstoff i biodieselproduksjon.

– Dette er en av fondets største posisjoner, og vi har økt eksponeringen, sier Rom.

Vestas Wind Systems

Vestas, den største vestlige leverandøren av vindturbiner, har avsluttet tredje kvartal med sterk ordreinngang som underbygger videre marginforbedring.

Fondet har ikke gjort endringer i posisjonen i september, men beholder Vestas som en av de større investeringene.

Enzymer

Novozymes er verdensledende innen enzymer og bakterier med solid vekst og sterk avkastning på kapitalen. Et høykvalitetsselskap hvor kursen nå sannsynligvis er på virket av at markedet for europeiske kjemikalselskaper fortsatt er utfordrende.

– Vi har økt posisjonen i Novozymes etter svakhet i september, sier Rom.

Canadian Solar og solsektoren generelt

Solenergisektoren viser tegn til bedring etter svakhet tidligere i år. Prisene har begynt å stabilisere seg, og enkelte selskaper som Canadian Solar, har steget kraftig fra en dyp bunn.

– Vi har sett en bedring i solsektoren siden andre kvartal, med priser som har stabilisert seg gitt industrisamtaler med kinesiske myndigheter for å forbedre markedsbalansen, sier Rom.

Emerging markets og Scatec

Scatec, en uavhengig kraftprodusent i framvoksende markeder, drar nytte av lave solpanelpriser og økt kontraktsaktivitet. Fondet har ikke endret posisjonen, men følger utviklingen.

– De fortsetter å signere nye kontrakter som støtter veksten, sier Rom.

Scatec tilbyr fornybarkraft i framvoksende økonomier, hvor denne formen for energi er vært konkurransedyktig på grunn av fravær av tollbarrierer, samt sterk solinnstråling. 

Artikkelen er skrevet med støtte av kunstig intelligens. Innholdet i artikkelen er å anse som markedsføringsmateriale fra DNB og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte investors situasjon. DNB påtar seg ikke noe ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.