DNB Markets morgenrapport 14. desember:
Det burde ikke overraske noen at nok en tidsfrist kom og gikk uten et endelig resultat av Brexit-forhandlingene.
Det ble ikke noen sterk avslutning på forrige uke. Selv om demokrater og republikanere virker å være enige om størrelsen på en finanspolitisk hjelpepakke, fortsetter uenigheten på innretningen av den.
Utfordringer med vaksinen fra GSK og Brexit bidro også til å dempe risikosentimentet. Dermed ble det fall i europeiske aksjemarkeder på fredag, og selv om de amerikanske aksjemarkedene endte om lag uendret, ble fredag den tredje dagen på rad med fall i S&P 500.
Etter å ha nådd en foreløpig topp for en uke siden, har lange renter falt og fallet fortsatte i europeiske statsrenter på fredag.
Det burde ikke overraske noen at nok en tidsfrist kom og gikk uten et endelig resultat av Brexit-forhandlingene. Tross Angela Merkels oppfordring om at partene måtte strekke seg langt for å oppnå enighet, kom Boris Johnson og Ursula Von der Leyen ikke til enighet på søndag. Selv om man fortsatt står langt fra hverandre, skal forhandlingene fortsette utover uken.
Med under to uker til overgangsavtalen er historie, forbereder mange seg for en tid uten en handelsavtale mellom EU og Storbritannia. På grensen er køen av lastebiler lang ettersom britene hamstrer varer før nyttår. FT kunne i helgen melde at utenlandske investorer fortsetter å selge seg ut av britiske aksjefond, og at mange ønsker å avvente hvordan Brexit spiller seg ut før de igjen vurderer britiske investeringer. I det mer kortsiktige bildet har pundet hentet inn noe av det tapte over helgen, siden søndagens felles uttalelse tyder på at partene har et ønske om å komme til enighet.
Selv om at antall smittetilfeller i Tyskland bremset opp da man strammet inn på sosiale aktiviteter i begynnelsen av november, har smittetallene igjen begynt å stige og kapasiteten på sykehusene begynner å bli anstrengt. Forbundskansler Angela Merkel annonserte derfor ytterligere tiltak i går. Frem til 10. januar vil de fleste butikker måtte holde stengt, det samme vil skoler og barnehager og det vil være ikke være lov å være samlet mer enn fem personer. For å bøte på konsekvensene for næringslivet, ble det vedtatt å bevilge ytterligere midler over statsbudsjettet.
Mellom alle Brexit-forhandlingene, klarte EU forrige uke å endelig enes om både det langsiktige budsjettet, men også den store pandemikrisepakken på hele 750 milliarder euro. Pakken spenner over fire år med start neste år, og vil fungere slik at landene som rammest hardest av pandemien vil få de største overføringene. Veien til en fullstendig finanspolitisk union må nok ansees å være lang, selv om dette er et bevis på at unionen kan enes i krisetid. Og høyst bidragsytende til at rentene på både spanske og portugisiske 10 års statsobligasjoner falt under 0 % for første gang i historien i forrige uke.
Som vanlig er de siste ukene før jul, det er flere høydepunkt på makrofronten. Onsdag er det duket for rentemøtet i Fed. Selv om vi ikke tror det annonseres ytterligere stimulanser allerede på dette møtet, forverrer smittesituasjonen seg stadig og øker sannsynligheten for at Fed anser det nødvendig. I dag vil det etter sigende legges fram et forslag om en finanspolitisk pakke på i overkant av 900 milliarder dollar, slik det har blitt varslet tidligere. Om den vedtas, er en annen sak. Fed vil nok imidlertid anse finanspolitikken som et bedre egnet virkemiddel i dagens situasjon, siden de finansielle vilkårene i økonomien allerede er svært støttende. Vi tror imidlertid at Fed vil velge å endre kommunikasjonen rundt horisonten på verdipapirkjøpene, og knytte denne opp til tilstanden i økonomien, parallelt til hva ECB gjør når de sier at rentene skal holdes på dette nivået eller lavere til inflasjonen over tid er nær inflasjonsmålet.
Torsdag avslutter Bank of England sitt rentemøte. På forrige møte i november ble verdipapirkjøpene økt med 150 milliarder pund, og disse skal gjennomføres i løpet av 2021. Dermed er det trolig bare Brexit-forhandlingene som kan bidra til endringer i pengepolitikken denne gangen, og skulle partene ha gått hver til sitt uten en handelsavtale innen torsdag, kan vi trolig vente oss ytterligere verdipapirkjøp fra Bank of England. Her hjemme publiserer Norges Bank også sin rentebeslutning på torsdag. Vi tror vaksinenyhetene og sterk boligprisvekst bidrar til at rentebanen løftes noe, slik at første renteheving fremskyndes til andre kvartal 2022.