Fond og sparing:

Når markedet er urolig – hold fast ved strategien

Urolige markeder kan skape usikkerhet – men det er nå det er viktigst å holde fast ved strategien.

PLANEN: – Ved å holde fast ved din strategi, kan du dra nytte av den langsiktige veksten, sier DNBs investeringsøkonom Camilla Vik. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 21. nov. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Når vi opplever perioder med økt usikkerhet og uforutsigbarhet, som nå, kan frykt og panikk føre til at sparere selger posisjoner for raskt. Nyhetsbildet påvirker markedet på kort sikt, men langsiktige investeringsstrategier bør ikke baseres på daglige svingninger. Overreaksjon på nyheter kan føre til impulsive handlinger og store, permanente tap.

Historikken viser at markedet har en tendens til å komme seg etter nedgangstider. De som holder fast ved sin investeringsstrategi, får med seg oppgangen igjen. Investeringer bør være basert på informerte beslutninger som støttes av langsiktige mål. 

Hva bør du gjøre for å unngå irrasjonelle beslutninger?

  • Ha et langsiktig perspektiv
    Investeringer bør sees på som en langsiktig aktivitet. Aksjemarkedet vil alltid ha opp- og nedturer, men historisk sett har det en tendens til å stige over tid. Ved å holde fast ved strategien din, kan du dra nytte av den langsiktige veksten.
  • Diversifisering
    En godt diversifisert portefølje står seg bedre ved store svingninger. Spre risikoen på tvers av flere aktiva – for eksempel ulike typer fond, aksjer, renter, sektorer og geografiske områder. Sammensatte produkter med aktive rebalanseringsmekanismer, som pensjonsprodukter eller andre løsninger, bidrar også til god diversifisering.
  • Vær tro mot planen din
    Din investeringsstrategi er utviklet med tanke på dine økonomiske mål, risikotoleranse og tidshorisont. Ved å holde fast ved planen, selv når markedet er urolig, viser du tillit til dine opprinnelige vurderinger og mål.

Innholdet i artikkelen er å anse som markedsføringsføringsmateriale fra DNB og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte investors situasjon. DNB påtar seg ikke noe ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.