DNBs pensjonskonferanse
- Det store bildet er dramatisk, sa sjeføkonom Kjersti Haugland i DNB Markets.
- Det er en varm temperatur i norsk økonomi og andre rike land, sa Kjersti Haugland på DNBs pensjonskonferanse nylig.
Haugland forteller at det særlig er inflasjonen som påvirker husholdningene og bedriftene.
- I april var prisene for forbrukere 9 prosent høyere enn ett år tidligere. I USA 8,5 prosent og Europa er på 7-tallet. Her hjemme i april var prisene 5,4 prosent høyere enn for ett år tilbake. Hadde det ikke vært for strømstøtten, som myndighetene har innført, så hadde prisnivået vært 7,2 prosent høyere i Norge, sa Haugland
Hun forklarer videre at inflasjonen er høyere enn sentralbankene sine mål.
- Det er rater som vi så på 1980-tallet, og ikke en økonomisk situasjon som vi ønsker oss tilbake til. Samtidig så er det positive sider; arbeidsmarkedet har vært veldig sterkt og gjeninnhentingen av økonomien etter pandemien har vært veldig sterk, sa hun.
I videoen under kan du se hele innlegget til Haugland der hun går gjennom makroøkonomiske analyser av verden i dag, og hvilke fremtidsutsikter som er gjeldende.
Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.
Innholdet i denne artikkelen er verken ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.