Fond og sparing:
– Vi er undervektet olje- og gasselskaper, men vi har investert i energitemaet via andre typer selskaper, sier Torje Gundersen.
Selskapene som inngår i energisektoren i verdensindeksen består av olje og gasselskaper. Disse aksjene har økt samtidig som energiprisene ikke har steget like mye.
– Spotprisene for olje har økt med omtrent 10 prosent, mens olje- og gasselskapene har steget med 20 prosent hittil i år. Vi tror ikke dette handler om økt etterspørsel etter disse energiformene grunnet kunstig intelligens, men snarere det geopolitiske bakteppet, starter Torje Gundersen som leder teamet som forvalter DNB Aktiv-serien.
Han er riktignok klar på at enkelte analytikere mener oljemarkedsbalansen er strammere enn det konsensus legger til grunn.
– Ser vi på prisen for olje levert i framtiden, så prises det ikke inn noen betydelig økning i oljeprisen de nærmeste årene, sier Gundersen.
Dersom investeringsbudsjettene for energiselskapene holdes rimelig stabilt, vil resultatene variere i stor grad med endringene i olje- og gassprisene.
– Derfor bør et sterkt syn på olje- og gasselskapene henge sammen med et positivt syn på oljeprisen. Vi legger ikke til grunn at det er noe som tilsier en betydelig oppgang i oljeprisen det neste året, derfor er vi ikke så positive til disse aksjene, sier Gundersen.
– Vi eier kraftforsyningsselskaper gjennom et internt fond, og vi investerer i temaet gjennom DNB Miljøinvest og DNB Nuclear Energy. Dette har vært gode investeringer for kundene så langt, sier Gundersen.
Miljøinvest invester i selskaper som bidrar til omstillingen til lavutslippssamfunnet, mens kjernekraftfondet naturlig nok retter seg inn mot selskapene innenfor verdikjeden til kjernekraftindustrien.
Innholdet i artikkelen er å anse som markedsføringsmateriale fra DNB og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte investors situasjon. DNB påtar seg ikke noe ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.