DNB Markets morgenrapport 12. september:
Inflasjonsutviklingen gir ikke Norges Bank noe mer hastverk.
Akselererende inflasjon har vært sentralt når Norges Bank den siste tiden har økt takten i rentehevingene. Selv om inflasjonen fortsatt er svært høy, peker tallene for august ikke i retning av at Norges Bank må gå enda hardere til verks fremover. Rett nok er faktisk inflasjon fortsatt høyere enn Norges Bank la til grunn i forrige pengepolitiske rapport i juni, men avviket til sentralbankens anslag ble betydelig mindre i august enn tilfellet var i juni. Denne inflasjonsutviklingen mener vi imidlertid at Norges Bank har tatt høyde for i sin rentebeslutning i august, da renten ble hevet med 50 basispunkter, dobbelt som mye som signalisert i juni. På samme måte tror vi Norges Bank vil heve med 50 basispunkter på rentemøtet neste uke, også det dobbelt så mye som signalisert i juni. Så mens vi venter at rentebanen Norges Bank publiserer neste uke er høyere enn den gamle fra juni, mener vi at inflasjonstallet for august ikke bidro til ytterligere løft.
Bredt basert inflasjonsoppgang, men nå trekker noen faktorer ned. Mens inflasjonsoppgangen i fjor var drevet av noen enkelte varer, så er prisveksten den siste tiden løftet av et bredt sett av varer og tjenester. Vi har imidlertid ment at samlet inflasjon er nær toppen, dels fordi vi tror energiprisene etter hvert vil trekke ned og dels fordi prisoppgangen i fjor ikke gjentas, noe som dermed trekker veksttakten ned (base-effekter). At samlet inflasjon falt fra 7,0 prosent i juli til 6,7 prosent i august, var drevet av nettopp lavere drivstoffpriser.
Strømstøtte gir en hjelpende hånd til sentralbankene. Flere land har den siste tiden annonsert strømstøtte til husholdninger og næringsliv. I Storbritannia legger den nye statsministeren et lokk på husholdningenes energikostnader. Her hjemme vet vi at samlet inflasjon ville vært 9,0 prosent om det ikke var for strømstøtten. Og selv om fredagens møte mellom energiministrene i EU endte uten ytterligere konkretisering av energiplanene EU-kommisjonen publiserte forrige onsdag, må vi regne med at konsekvensene vil bidra til dempe inflasjonen. Akkurat nå er inflasjonen i mange land så høy at sentralbankene ikke kan prioritere andre hensyn. Men denne typen ordninger som demper inflasjonen vil bidra til at sentralbankene tidligere enn de ellers ville kan legge mer vekt på aktivitetsbremsen som er på trappene.
Utsatt rentemøte i Bank of England, men det blir heving tross vekstsvikt. Sent fredag ble det klart at rentemøte i Bank of England som skulle vært på torsdag, blir utsatt en uke som følge av dronning Elizabeths bortgang. Resultatet blir likevel det samme, det stramme arbeidsmarkedet og den høye inflasjonen innebærer at sentralbanken vil heve selv om veksten virker å bremse. Strømstøtte til tross, inflasjonen kan trolig stige ytterligere utøver høsten og dempe forbruket. Vi tror styringsrenten heves med 50 basispunkter, til 2,25 prosent, mens markedet legger til grunn en heving på 75 basispunkter.
Valgresultat først på onsdag i Sverige. Det svenske parlamentsvalget endte som ventet i et tett race, og det endelige resultatet blir ikke klart før på onsdag når alle forhånds- og brevstemmene er talt opp. Foreløpig målinger peker imidlertid i retning av regjeringsskifte siden borgerlig side leder på målingene, uten at det virker å ha gitt noen særlige markedsreaksjoner. I forkant av valget skrev vår kollega i Sverige, Ulf Andersson, denne kommentaren om behovet for strukturelle reformer for å håndtere utenforskapet på det svenske arbeidsmarkedet. Vel verdt noen minutter.
Ikke bare inflasjonsoppgang lenger. Denne uken får vi inflasjonstall fra både USA, UK og Sverige. I USA falt samlet inflasjonen noe tilbake i juli, og det er ventet ytterligere fall nå i august. Lavere bensinpriser trekker ned, mens prisveksten virker å flate ut for andre kategorier. Lavere bensinpriser trakk trolig detaljomsetningen i USA noe ned, men inntektene er fortsatt nokså gode og støtter oppunder forbruket. Her hjemme er regionalt nettverk høydepunktet på nøkkeltallskalenderen. Vi tror at veksten har bremset noe, og at utsiktene vil vurderes som noe svakere enn i forrige kvartal. Men høy inflasjon gjør at Norges Bank for øyeblikket nok ikke vektlegger denne utviklingen i særlig grad.
Med en neste renteøkning allerede vurdert som priset inn steg det amerikanske aksjemarkedet fredag på positive selskapsnyheter, noe reversering av den styrkede USD-kursen, en ikke fullt så høy lageroppbygging som fryktet og et løft for råvare- og teknologisektorene. Dow endte opp 1.2 %, mens S&P500 og Nasdaq ved stengetid fredag var opp henholdsvis 1.5 % og 2.1 %. VIX-indeksen fortsatte ned med 3.5 % til 22.8 punkter og volumet aksjer omsatt på de tre hovedindeksene kom inn på 84-94% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. Renten på tiårige amerikanske statsobligasjoner steg før helgen med 5 basispunkter og har i morgentimene i dag kommet opp på 3.34 %. Futureskontraktene på hovedindeksene peker samtidig mot en åpning ned 0.1 % ved start av handelen i det amerikanske markedet i ettermiddag.
Mens markedene i Kina i dag er stengt har Nikkei-indeksen i Japan foreløpig innledet uken med et løft på 1.1 %. Oppgangen kommer blant annet på en høyere rapportert salgsvekst fra asiatisk teknologisektor enn ventet og meldinger om at pandemirestriksjonene på innreise til Japan kan bli lettet. Uken starter relativt rolig når det gjelder nøkkeltall fra makrosiden, men før åpning i dag er det ventet at KPI-tall fra Danmark vil reflektere en prisstigning på 9.4 % for august. I tillegg kan vi fortsatt vente en strøm av nyheter relatert til energisektorene. EU vil i løpet av uken kunne konkretisere sine tiltak mot de relativt høye strømprisene og i tillegg vil OPEC i morgen legge fram sin månedlige oljemarkedsrapport.
Uventet høy lagerbygging, en sterkere USD, globale vekstbekymringer drevet av utviklingen i Kina og også nyheter om at den amerikanske administrasjonen vurderer en ytterligere tapping av de allerede reduserte strategiske reservene var foran helgen ikke tilstrekkelig til å skyve oljeprisene videre ned. Samtidig ser imidlertid også snarlig inngåelse av en atomavtale med Iran ut til å være stadig mindre aktuelt. WTI-prisen steg fredag med USD 3.27 pr. fat til USD 86.47 pr. fat og holder seg i morgentimene i dag fortsatt på USD 85.38 pr. fat. Brent-prisen ligger samtidig på USD 91.49 pr. fat, hvilket er tilnærmet uendret i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet på fredag.
Det er fortsatt noen uker fram til vi kommer i gang med Q3-rapporteringen. Et av selskapene vi i den forbindelse imidlertid allerede har sett nærmere på er Europris, som legger fram Q3-tall den 3. november. Vår konklusjon her er at markedets forventninger ser ut til å være for lave. Når det gjelder topplinjen venter vi en omsetning på NOK 2.1 mrd. mot konsensus på NOK 2 mrd. Etter vårt syn vil topplinjen få mer drahjelp av flere nye butikker, en attraktiv produktmiks i en situasjon hvor flere forbrukere prioriterer lavprisalternativer og en fortsatt relativ lav handelslekkasje til Sverige enn det konsensus ser ut til å legge til grunn. Videre har vi estimert en justert EBITDA på NOK 422 mill., rundt 16 % over konsensusestimatene på NOK 362 mill. Økte strømpriser slår også ut for Europris, men etter det vi forstår er selskapet blant et fåtall av detaljhandelsaktører som allerede har prissikret deler av strømforbruket for de neste 12–24 månedene. Europris stenge fredag på NOK 59 pr. aksje og vi har her en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 80 pr. aksje.
BergenBio annonserte før sommeren at selskapet vil satse på utviklingen av et produkt for behandling av lungekreft samt på et produkt for behandling av covid-19 pasienter. Mens vi mener at lungekreftbehandlingen er en lovende langsiktig mulighet for selskapet er det utfordrende å se hva som skal kunne komme av relaterte nyheter som kan løfte kursen i løpet av det neste året. Kombinasjonen av betydelig konkurranse, en avtakende pandemi og våre forventninger til markedet for covid-19 behandlinger gjør i tillegg at vi ser begrenset kurspotensial basert på dette utviklingsarbeidet. Arbeidet med utvikling og godkjenning av nye behandlinger er tidkrevende og med lite forventninger til nyhetsstrømmen de neste kvartalene har vi tatt anbefalingen ned fra Kjøp til Hold og kursmålet ned fra NOK 22 til NOK 9 pr. aksje. BergenBio stengte fredag på NOK 9.02 pr. aksje.