DNB Markets om aksjemarkedet 25. september:
Orkla vil kunne få positiv drahjelp av tertialrapporten lagt frem fra Jotun etter stengetid i går kveld.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets, skrevet av aksjeanalytiker Ole-Andreas Krohn (*):
Rapporten gjelder perioden mai-august og Orkla har en eierandel på like under 43 % i Jotun. På våre estimater for summen av delene utgjør Jotun like i underkant av 16 % av de samlede eiendelene i Orkla.
Omsetningsveksten i Jotun lå for de første åtte månedene av året på 8 % i forhold til samme periode i fjor, mens resultat før skatt var opp rundt 36 % i forhold til samme periode i fjor. Orkla legger fram sin Q3-rapport den 29. oktober og vi har her en holdanbefaling med et kursmål på NOK 90 pr. aksje. Kursen stengte i går på NOK 92.22 pr. aksje.
En uventet åpning for at det likevel fortsatt kan bli enighet om en ny runde med støttetiltak holdt sammen med et høyere boligsalg enn ventet det amerikanske aksjemarkedet oppe i går. De positive nyhetene kompenserte for svakere ledighetstall og stigende usikkerhet rundt en valgkamp i et marked som allerede er bekymret for om pandemien får mer langvarige negative konsekvenser enn tidligere lagt til grunn.
Dow endte i går opp med 0.2 %, S&P500 var ved stengetid opp 0.3 % og Nasdaq sluttet opp 0.4 %. Volumet på de tre hovedindeksene kom inn på 93-101% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. VIX-indeksen falt i går med 0.2 % til 28.5 punkter. Avkastningen på tiårige amerikanske statsobligasjoner ligger i morgentimene i dag på 0.68 %, opp 1 basispunkt i forhold til ved stengetid i det norske markedet i går.
De asiatiske markedene viser en positiv utvikling i morgentimene i dag og i Japan ligger Nikkei-indeksen kort før stengetid opp 0.6 %. Løftet ser ut til å komme på de nye forventningene om amerikanske støttetiltak og en svakere Yenkurs. De viktigste kinesiske indeksene er samtidig ned med inntil 0.1 %, men vi ser her at indeksene har snudd oppover den siste timen. Hovedindeksene i Australia og Sør-Korea er i øyeblikket opp med henholdsvis 0.6 % og 1.2 %.
Før åpning ser investorenes oppmerksomhet i dag ut til ville holde seg på eventuelle bekreftelser av de politiske forhandlingene om støttepakker i USA og de usikre kortsiktige utsiktene foran valget. I stigende grad vil interessen nå også begynne å rette seg inn mot den kommende Q3-rapporteringen. Et tilleggsmoment i den sammenheng kan, i forbindelse med selskapenes guiding og utsikter for det kommende året, være at usikkerheten denne gang muligens er større enn sesongmessig normalt. Det kommer begrenset med nøkkeltall ut i markedene før vi kan ta helg i ettermiddag, men før stengetid får vi en oppdatering av ordreinngangen på varige goder for amerikansk industri gjennom august.
Åpningen for mulige nye amerikanske støttetiltak ser det siste halve døgnet også ut til å ha tatt noe av presset av etterspørselsbekymringene i oljemarkedet. WTI-prisen i USA var i går opp med USD 0.28 pr. fat til USD 40.12 pr. fat. WTI ligger i morgentimene i dag videre opp på USD 40.46 pr. fat. Samtidig ligger Brent-prisen på USD 42.10 pr. fat, hvilket er opp USD 0.34 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går ettermiddag. På tross av reduserte etterspørselsbekymringer legger samtidig meldinger om økende eksport fra flere av OPEC+-landene en demper på oppgangen.
(*) Denne rapporten er utarbeidet av DNB Markets, et forretningsområde i DNB Bank ASA. Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. Her kan du lese den fulle versjonen.