DNB Markets morgenrapport 8. mai:

Kronen har styrket seg

God stemning bidro til at krona styrket seg mot slutten av forrige uke.

STYRKET: God stemning bidro til at krona styrket seg mot slutten av forrige uke. Foto: Thomas Stefan Strzelecki
Lesetid 6 min lesetid
Publisert 08. mai 2023
Artikkelen er flere år gammel

Det føles lenge siden man skrev om at kronen styrket seg, men torsdag og fredag falt altså EURNOK fra om lag 11,9 til 11,6. Det var ikke bare norske kroner som trakk sterkere mot slutten av forrige uke, også EURSEK falt, fra 11,35 til 11,20. Børsene steg fredag, og selv om det var noe tiltakende uro i forbindelse med amerikanske banker forrige uke, rundet uken av med ganske god stemning i markedet, som igjen resulterte i oppgang på børsene, oppgang i oljeprisen og kronestyrking.

Også de amerikanske arbeidsmarkedstallene som kom fredag var sterke. Det var på forhånd ventet at sysselsettingen utenom jordbruk hadde steget med 183 000, men fasit ble langt høyere, 253 000. Rett skal være rett, tallene for mars ble revidert ned fra 236 000 til 165 000, og sånn sett kan man si at overraskelsen på oppsiden i april modereres noe. Likevel, når vi tar hele tallsettet som kom i betraktning, var inntrykket ikke at det foregår en sterk nedkjøling.

Mange har trukket fram at arbeidsledigheten falt fra 3,5 til 3,4 prosent, i stedet for å stige en tidel slik konsensus forventet. Også lønnsveksten var høyere enn ventet, og dermed er konklusjonen at arbeidsmarkedet ikke viser tegn til nedkjøling likevel. Dette var nemlig sluttsatsen etter mars-tallene, hvor det i større grad enn tidligere virket som en nedkjøling var på vei. Nå ser derimot bildet sterkere, og dermed står vår spådom om at Fed kommer til å heve renten enda en gang i juni seg ganske godt.

At tallene trekker i retning av høyere renter var også markedets reaksjon. Den amerikanske toårsrenten steg fra 3,8 til 3,9 prosent. Om vi ser på markedets forventning til Fed-renten på Feds møtedatoer, prises det ikke lenger inn en liten mulighet for kutt i juni. Sannsynligheten for kutt i juli er også langt mindre. Det er fremdeles priset inn et fullt kutt for møtet i september.

Roligere inflasjonstall ventes, men er trolig for høye gitt inflasjonsmålet. Inflasjonstallene fra USA som kommer onsdag denne uken blir viktige for veien videre. Vi forventer en oppgang i kjerneinflasjonen på 0,3 prosent, totalinflasjonen på 0,4 prosent. Dette vil være en prisvekst som riktignok er noe lavere enn snittet har vært i det siste, men fremdeles for høyt til å være konsistent med inflasjonsmålet. Videre vil Senior Loan Officer Opinion Survey, som kommer senere i dag, gi verdifull informasjon om hvordan uroen i banksektoren fører til strammere kredittpraksis.

Tall for norsk industriproduksjon viste oppgang i første kvartal, selv om aktiviteten falt i mars. Det var en oppgang på 0,2 prosent for første kvartal sammenlignet med kvartalet før, men i mars ble det en nedgang i aktiviteten på 0,4 prosent fra februar. Noe av oppgangen skyldes ifølge SSB petroleumsrelatert virksomhet og prosjekter som er igangsatt som følge av oljeskattepakken under koronapandemien. For data- og el-utstyr var det også god utvikling i første kvartal. Samlet sett har derimot utviklingen i norsk industriproduksjon vært relativt flat siden starten av januar, noe som kan virke å være på den svake siden, gitt at utviklingen i eurosonen har vært langt friskere i samme periode. Utviklingen er for så vidt i tråd med dette notatet, hvor vi argumenterer for at en svak norsk krone ikke nødvendigvis vil hjelpe til med å løfte aktivitetsnivået i store deler av industrien på kort sikt.

I eurosonen falt detaljomsetningen i mars, med 1,2 prosent fra februar. Det var også fall i februar, som ble revidert opp noe, men overordnet er utviklingen på den svake siden. Det er dog som forventet, gitt at nivået har vært høyt lenge, prisveksten har vært høy og kjøpekraften svekkes. Vi mener likevel at husholdningssektoren i eurosonen står relativt godt i møte med flere rentehevinger og en inflasjon som ikke kommer helt ned med det første.

Når vi ser på uken som kommer, er høydepunktene flere. Som nevnt, inflasjonstall fra USA, i tillegg møter Biden McCarthy om gjeldsstaket i USA på tirsdag. For norsk økonomi får vi også inflasjonstall onsdag, Revidert Nasjonalbudsjett på torsdag og BNP-tall fredag. Det er dessuten rentemøte i Storbritannia torsdag.

Aksjemarkedet i dag ved Ole-Andreas Krohn

Med arbeidsmarkedstall som i større grad reduserte resesjonsbekymringene enn å nøre ytterligere opp under ubehaget med renteutsiktene, og samtidig en vending opp i både energi- og finanssektorene kunne det amerikanske aksjemarkedet fredag avslutte en ellers negativ uke med oppgang. Dow endte opp 1.7 %, S&P500 stengte opp 1.9 % og Nasdaq var ved stengetid opp 2.3 %. VIX-indeksen falt tilbake igjen med 14.4 % til 17.2 punkter, mens volumet aksjer omsatt på de tre hovedindeksene kom inn på 91-100% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. Futureskontraktene på de amerikanske indeksene peker i morgentimene i retning av en begrenset nedgang på 0.1 % ved åpning av ukens handel i USA senere i dag, mens avkastningen på tiårige statsobligasjoner er ned med 2 basispunkter side fredag ettermiddag og i øyeblikket ligger på 3.43 %.  

Mens markedene i UK i dag vil være stengt ser vi at investorene i et gjenåpnet japansk marked etter flere fridager har innledet uken på en negativ fot. Nikkei-indeksen ligger kort før stengetid ned med 0.7 %. Samtidig stiger imidlertid de viktigste kinesiske indeksene med inntil 1.6 %. Gjenåpningen av økonomien og sannsynligheten for akselererende vekst vil være et tema også denne uken, og før åpning i morgen tidlig vil vi ha fått oppdaterte kinesiske handelsbalansetall som vil kunne styrke eller svekke disse forventningene. Før vi kommer så langt får vi imidlertid allerede i ettermiddag den amerikanske sentralbankens oppdaterte rapporter for inflasjonsforventningene og bedriftenes tilgang på kreditt. I forbindelse med pressekonferansen etter forrige ukes rentemøte fremhevet Fed-sjefen at graden av innstramming i bankenes utlånspraksis var noe av det de vil ta med i vurderingene ved rentebeslutningene fremover. Selv om amerikanske politikere fortsatt har noen uker på seg til å bli enige om å øke gjeldstaket ser vi også at risikoen i denne forbindelsen nå får stigende oppmerksomhet.     

USD-kursen har kommet ned, de globale etterspørselsbekymringer ser ut til å ha avtatt og de amerikanske lagerbeholdningene fortsatte å falle forrige uke. Dette har imidlertid ikke bidratt til annet enn at Brent-prisen i morgentimene i dag er uendret i forhold til nivået fredag ettermiddag. Prisen ligger i øyeblikket på USD 75.57 pr. fat. WTI-prisen er gjennom samme tidsrom ned med marginale USD 0.03 pr. fat og ligger i morgentimene på USD 71.64 pr. fat.

Hexagon Purus ble skilt ut fra Hexagon Composites ved slutten av 2020. Med en eierandel på like over 68 % er sistnevnte imidlertid fortsatt største aksjonær i Purus. Begge selskapene legger denne uken fram sine respektive Q1-rapporter og i den forbindelse er det naturlig at utsiktene for eventuelle endringer i eierstrukturen i Purus igjen vil kunne bli et tema. Til tross for at de allerede har vist en god vekst i omsetningen av sine tank- og transportløsninger befinner Purus seg fortsatt i en oppbyggingsfase når det gjelder produksjonskapasitet. Vi venter at selskapet i morgen tidlig vil legge fram en omsetning for Q1 på NOK 266 mill. og en negativ EBITDA på NOK 115 mill. Samtidig har vi estimert kontantbeholdningen ved utgangen av kvartalet til NOK 1.4 mrd. Kursen stengte fredag på NOK 21.70 pr. aksje og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 29 pr. aksje. 

Hexagon Composites la i midten av februar fram en Q4-rapport som kom inn bedre enn både våre estimater og konsensus når det gjaldt topplinjen og marginene. Spesielt bidro et sesongmessig utypisk høyt salg og ditto margin for virksomheten i Ragasco til å løfte inntjeningen. Samtidig så vi imidlertid også at aktivitetene i Digital Wave nå begynner å gi et meningsfullt bidrag til EBITDA og at Agility i USA leverte bedre vekst enn ventet. Agility leverer i første rekke hele drivstoffsystemer til større kjøretøy som går på fornybar naturgass, samt tankløsninger for transport av fornybar naturgass. Hvorvidt denne utviklingen fortsatte inn i 2023 får vi vite når selskapet legger fram Q1-rapporten førstkommende torsdag. Her har vi en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 40 pr. aksje. Kursen stengte fredag på NOK 30.38 pr. aksje. 

Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.

Innholdet i denne artikkelen er verken ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.