Morgenrapport:
Både vi og konsensus venter et videre fall i sysselsettingsveksten.
I dag er det duket for et av månedens viktigste nøkkeltall, nemlig sysselsettingsveksten i USA i januar, eller ‘nonfarm payrolls’ som de også kalles. Både vi og konsensus venter et videre fall i sysselsettingsveksten, til rundt 180 tusen fra 216 tusen forrige måned. Sysselsettingsveksten har definitivt fulgt en nedadgående trend siden 2021. Etter oppgangen forrige måned, og dersom vi får rett i at veksten bare vil ha kommet litt ned i januar, kan det derimot se ut som om sysselsettingsveksten har stabilisert seg på rundt 200 tusen per måned det siste drøye halvåret.
Etter en dårlig dag på onsdag hentet de amerikanske børsene seg inn igjen i går, og selv om små banker falt videre etter nyheten om NYCP i går, virket det ikke å bidra til forsure stemning for øvrig (S&P500 +1,25, Nasdaq +1,30, Stoxx600 -0,37%).
Det var en fullstappet kalender i går, og først ut var rentemøtet i Sveriges Riksbank, der renta som ventet ble holdt uendret på 4,0 %. Det ble ikke publisert noen ny rapport eller ny rentebane i forbindelse med dette møtet, men den store «nyheten», som for så vidt var ventet, var at Riksbanken signaliserte at det kunne komme et rentekutt mye tidligere enn det den forrige rentebanen indikerte. Denne antydet nemlig at styringsrenta skulle holdes uendret helt til andre kvartal neste år, men nå sa Riksbanken at det kan bli aktuelt med rentekutt allerede i første halvår i år. For mer detaljer om møtet, se Oddmunds kommentar her.
Bank of England (BoE) signaliserte også, etter sitt rentemøte i går, at et rentekutt nok kan komme om ikke altfor lenge, men ikke så fort som markedet forventer. Markedet priser inn sannsynlighetsovervekt for at første kutt fra BoE kommer i mai, men i rapporten som ble publisert i går kommer det fram at med en sånn renteutvikling vil inflasjonen, i henhold til BoEs modeller, hoppe opp igjen og bli liggende et stykke over målet på 2 %. For mer om møtet, les Knuts kommentar her.
Inntrykket fra de to rentemøtene i går, og fra Fed dagen før, er uansett at de første rentekuttene definitivt nærmer seg. Det kan forklare det videre fallet i lange renter i både Europa og USA i går, og at den amerikanske 10-årsrenta har krøpet lenger ned under 4 %, til 3,89 % i skrivende stund.
Korte renter i eurosonen steg derimot noe i går, etter publiseringen av inflasjonstall for januar, som viste et mindre fall enn ventet. Kjerneinflasjonen falt en tidel til 3,3 % år/år, ikke til 3,2 % som vi og konsensus ventet. Dette til tross for at inflasjonstall fra både Tyskland og Frankrike som ble sluppet dagen før var lavere enn ventet. Markedet var nok dermed posisjonert for lavere tall for eurosonen samlet sett.
Det kom også arbeidsledighetstall fra eurosonen i går, som bekreftet at ledigheten holder seg på rekordlave 6,4 %. Alt i alt antydet tallene fra eurosonen at et rentekutt fra ECB nok ikke er så nærstående som det markedet priser inn, og det ga altså et lite løft i renteforventningene på kort sikt, og et lite comeback for euroen, som handlet under 1.08 tidligere på dagen, men kom opp igjen etter tallslippene, og handler på 1.0874 fredag morgen.
Fra USA kom ISM-indeksen for industrien, og denne steg uventet med to poeng til 49.1, mens den var ventet å holde seg uendret. Som nevnt i gårsdagens morgenrapport er ikke dette de mest relevante tallene akkurat nå, så de ga ikke store markedsutslag. Likevel føyer de seg uansett inn i rekken av tall som ikke indikerer at en resesjon er på vei i USA.