Muligheter for å plukke opp flyselskaper og cruiseaktører på tilsynelatende attraktive nivåer.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets (*), skrevet av aksjeanalytiker Ole-Andreas Krohn:
Investorene i det amerikanske aksjemarkedet la fredag virusbekymringene litt til siden og orienterte seg dermed tilbake inn mot mulighetene for å plukke opp blant annet flyselskaper og cruiseaktører på tilsynelatende attraktive nivåer. Etter en volatil handelsdag, og godt hjulpet av et løft i Boeing, endte Dow til slutt opp 1.9 %. S&P500 stengte opp 1.3 %. Her kom samtlige av de sju aksjene med størst oppdrift fra de to nevnte sektorene. Nasdaq var ved stengetid opp 1 %.
Volumet på de tre hovedindeksene kom inn på 94-105 % av gjennomsnittet for de siste tre måneder. I rentemarkedet ligger den amerikanske tiåringen i dag på 0.66 %, hvilket er ned 4 basispunkter i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går. VIX-indeksen reflekterte fredag den noe høyere risikoviljen og var ned med 11.5 % til 36.1 punkter.
Verken meldingene om oppblomstringen av virusutbruddet i Beijing eller oppdaterte tall for kinesisk industriproduksjon, detaljhandel og investeringer gjennom mai, har bidratt til å løfte stemningen i de asiatiske markedene i morgentimene i dag. I Japan ligger Nikkei-indeksen kort før stengetid i dag ned 3.5 %, mens de viktigste kinesiske indeksene samtidig trekker ned med inntil 2.3 %.
Når det gjelder disse nøkkeltallene kan vi imidlertid ikke se bort fra at svake oppdateringer vil kun legge grunnlag for forventninger om ytterligere stimuleringstiltak de neste dagene. Ved innledningen av uken ser det videre ut til at de neste dagene vil kunne bli preget av nyhetsstrømmen fra sentralbankene. Både i Japan og Europa vil det bli avholdt rentemøter denne uken, og i tillegg vil den amerikanske sentralbanksjefen i morgen og på onsdag, i en halvårlig offentlig høring, presentere sitt syn på økonomisk status for politikerne i kongressen. Norges Bank avholder rentemøte på torsdag.
Mens bekymringene om virusutviklingen ikke så ut til å legge en demper på stemningen i markedene fredag ettermiddag ser vi at heller ikke aktørene i oljemarkedet i dag er like positive til oppdateringene som har kommet gjennom helgen. Fokus her er nå tilbake på viruseffekter, utsiktene for den globale veksten og dermed på etterspørselen fremover.
I tillegg er det noe usikkerhet rundt et mer uformelt oppdateringsmøte OPEC-landene skal ha denne uken. WTI-prisen steg i USA på fredag med USD 0.62 pr. fat og stengte på USD 36.40 pr. fat.
I morgentimene i dag har prisene imidlertid kommet ned igjen på USD 34.54 pr. fat. Brent-prisen ligger før åpning i Europa på USD 37.25 pr. fat, hvilket er ned USD 1.33 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet på fredag.
Vi gjør denne uken ingen endringer i den ukentlige porteføljen med anbefalte aksjer. Basert på fredagens sluttkurser var porteføljen forrige uke ned 2.3 %, mens hovedindeksen i samme periode var ned 3.7 %. Porteføljen ble i første rekke trukket ned av en svak utvikling for Aker BP og Storebrand. Den endelige avkastningen for uken og så langt for året bergenes imidlertid basert på kursene gjennom de første timene av dagens handel. Europris var blant aksjene som bidro i positiv retning forrige uke og her har vi i forbindelse med en gjennomgang i forkant av selskapets Q2-rapport den 10. juli i dag gjentatt en kjøpsanbefaling og løftet kursmålet til NOK 50 pr. aksje. Kursen stengte fredag på NOK 41.54 pr. aksje
(*) Denne rapporten er utarbeidet av DNB Markets, et forretningsområde i DNB Bank ASA. Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. Her kan du lese den fulle versjonen.