DNB Markets morgenrapport 23. oktober:

Hva mener markedet om Biden-seier?

Markedet har skiftet standpunkt når det kommer til hvilken president som er best likt.

NATTENS DEBATT: En restaurantgjest følger sånn passe med på nattens debatt i Hongkong fredag lokal tid. Foto: NTB scanpix
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 23. okt. 2020
Artikkelen er flere år gammel

Dette er DNB Markets morgenrapport, skrevet av makroanalytiker Oddmund Berg:

I natt ble den siste presidentdebatten avholdt. Om vi skal tro rapportene, klarte begge kandidatene seg bra, og tonen var mer sivilisert enn forrige debatt som følge av at mikrofonene kunne skrus av for å forhindre avbrytelser. Biden ligger fortsatt foran på målingene, men ingenting er avgjort.Ingenting er avgjort

I natt ble den siste presidentdebatten avholdt. Om vi skal tro rapportene, klarte begge kandidatene seg bra, og tonen var mer sivilisert enn forrige debatt som følge av at mikrofonene kunne skrus av for å forhindre avbrytelser. Biden ligger fortsatt foran på målingene, men ingenting er avgjort.

Hva skjer hvis Biden vinner?

I går sendte min kollega Ingvild ut et detaljert notat om markedsimplikasjonene av Biden-seier i valget. Problemstillingen er særlig interessant, ikke bare fordi det kan se ut til at Biden ligger an til å vinne valget, men som følge av at markedet på mange måter har skiftet standpunkt når det kommer til hvilken president som er best likt. 

Der Trump tidligere var godt nytt med lave skatter, kan det nå se ut som en sterk Biden-seier kan virke positivt ved å eliminere usikkerhet rundt valgresultat, samt sikre viktig finanspolitisk stimuli til den amerikanske økonomien på kort sikt. Les gjerne hele notatet her. 

Verre og verre i Europa

Smitten stiger fortsatt i Europa. Det strammes inn på flere fronter igjen; Danmark har stengt grensen mot Tyskland, og det er portforbud i Frankrike og Hellas. I Norge var det 270 nye tilfeller siste døgn og vi nærmer oss dermed nivåene fra mars.

Bedre i Sverige

Riksbankens foretaksundersøkelse for september viser at den svenske økonomien har bedret seg gradvis etter sommeren. Bedriftene melder om bedret utsyn for neste år, men er bekymret for at en ny bølge kan føre til ny nedstenging av samfunnet og dertil lav aktivitet. Mange bedrifter har opplevd at etterspørselen kom tilbake raskere enn ventet, men i sum venter svenske bedrifter at det vil ta lang tid før økonomien igjen ser ut som den gjorde før pandemien. 

En interessant betraktning er at mange av bedriftene mener at endringene i husholdningenes atferd under pandemien vil føre til varig endret etterspørsel. Som følge av at produksjonslinjene har opplevdes å være skjøre som følge av pandemien, ønsker flere bedrifter å legge om mot mer robuste verdikjeder. I hvor stor grad slik omstilling vil finne sted vil tiden vise, men bedriftene har i hvert fall varslet om økte investeringer i forskning, utvikling og teknologi. 

Boligsalget i USA

Jeg skrev i gårsdagens morgenrapport at boligmarkedet har vært sterkt gjennom pandemien. Dette gjelder ikke bare i Norge, men også blant annet i USA. En videre bekreftelse av inntrykket fikk vi går, da bruktboligsalget i USA kom inn med en månedlig vekst på over 9 prosent, mot konsensusforventningene om 5 prosent økning. 6,54 millioner enheter ble solgt i september, det høyeste på fjorten år. 

AKU-ledighet

I går kom det AKU-ledighet og konjunkturbarometer for industri. AKU-ledigheten (3-måneder) tikket opp én tidel til 5,3 prosent for august, men var 5,1 prosent for september isolert. En liten økning i antall ledige, samtidig som antall timeverk falt noe. Ikke store bevegelsen å snakke om, og med en registrert ledighet som har fortsatt å falle så langt i oktober, skal det mer til før varsellampene begynner å lyse for arbeidsmarkedet. Konjunkturbarometeret viste fall i produksjonsvolumet i 3. kvartal, svak ordreinngang og fortsatt pessimisme inn i 4. kvartal. Det underliggende tallmaterialet stemmer over ens med det overordnede makrobildet i Norge; fall i produksjon av investeringsvarer og innsatsvarer, mens det går bedre for produksjon av konsumvarer. 

Børsene venter på Washington

Mindre bevegelser å trekke fram på børsene i går, med S&P500 opp 0,52 %, Nasdaq 0,19 % og Stoxx600 ned 0,52 %. Asia har åpnet opp, med Nikkei 0,36 %, Hang Seng 0,62 % og CSI300 0,18 %.  Oppmerksomheten rettes fremdeles mot Washington, der det forhandles om en ny stimulansepakke.

Krona har holdt seg forholdsvis stødig i overkant av 10,90, men fortsatt under 11. Oljeprisen har derimot svingt opp igjen om lag 1 dollar, etter å ha falt 1,4 dollar per fat på onsdag. EURUSD har beveget seg fra 1,17 opp mot 1,19 siste uken, men er i skrivende stund tilbake på 1,18.