Dagens morgenrapport:

Oljeprisfall før forhandlinger starter i dag

Etter Trumps trussel om angrepene han kalte de største siden andre verdenskrig, starter forhandlingene i dag.

SPENT: En politisk plakat i Teheran viser en mann som holder Irans flagg. Spenningen med USA om Hormuz-stredet fortsetter. Foto: NTB
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 03. aug. 2026
Artikkelen er flere år gammel

Etter at Trump først truet med, og senere avblåste, angrepene han beskrev som «de største siden andre verdenskrig», skal forhandlingene i gang i dag. Oktober-kontrakten for Brent falt hele 7,3 prosent etter nyhetene og reflekterte håpet om at en løsning for trafikken gjennom Hormuzstredet kan nærme seg. Trump uttalte søndag at en løsning kan være nær, og dermed virker vi igjen å være inne i et spor av diplomati etter at konflikten eskalerte i juli.

I valutamarkedene er det intervensjon som preger overskriftene. Scott Bessent har vært ute og bekreftet at amerikanske myndigheter samarbeidet med japanske myndigheter og gjennomførte tiltak for å forhindre videre svekkelse av yenen forrige uke. Dette var første gang på 15 år, og bakgrunnen er ganske enkelt at man mener det pågår en kraftig undervurdering av yenen, som tross alt er nær sitt svakeste på fire tiår. Det er åpenbart i deres interesse å støtte opp om de faktiske kjøpene også verbalt, og Bessent uttalte søndag at USA ikke vil nøle med å delta i videre intervensjon. Gjennom natten har også Japans finansminister vært ute med samme budskap.

Så langt er USDJPY litt ned i morgentimene, etter at yen svekket seg litt fredag i kjølvannet av Bank of Japans rentebeslutning. Sammenlignet med nivået torsdag morgen har yen styrket seg litt over 4 prosent mot dollaren. Vi har også sett relativt store bevegelser i andre kryss siden torsdag, med EURUSD oppe i 1,153 i morgentimene, etter å ha handlet i underkant av 1,14 onsdag kveld. Bevegelsene må selvsagt også ses i sammenheng med rentebeslutningene forrige uke, samt utviklingen i Midtøsten. Krona styrket seg noe gjennom fredagen, men har svekket seg litt igjen i morgentimene. EURNOK handler på 10,94. USDNOK bikket under 9,50 fredag ettermiddag og handler i morgentimene på 9,49.

Det ble forsiktig børsoppgang på fredag, og så langt har handledagen i Asia vært blandet. Den amerikanske tiåringen steg ganske kraftig fredag ettermiddag, og var fredag kveld nær 4,75 prosent, før den har kommet ned og handler på 4,69 i morgentimene.

Registrert ledighet steg til 2,1 prosent i juli, etter nedgang til 2,0 prosent i juni. Norges Banks prognose var 2,1 prosent, og utviklingen gir sånn sett ikke ny viktig informasjon i forkant av møtet senere i august. Da blir inflasjonstallene som kommer neste mandag langt viktigere.

Fredagens inflasjonslesing fra eurosonen viste en liten oppgang til 2,9 prosent. Kjerneinflasjonen steg også til 2,5 prosent år/år. Oppgangen gir nok ikke ECB veldig hast med å få opp renten, men støtter synet vårt om at det vil komme en heving til i september.

Det er få viktige nøkkeltall på dagens kalender, men ISM-indeksen som kommer 16:00 kan gi en bekreftelse på at amerikansk industri klarer seg bra. Torsdag kommer det tall for svensk inflasjon og fredag slippes det tall for amerikansk arbeidsmarked. Konsensus venter at nonfarm payrolls øker med 80k. Det vil være en liten oppgang fra forrige måned. Ledigheten er ventet å holde seg uendret på 4,2 prosent.