DNB Markets morgenrapport 15. september:
Signalene heller nå i retning av at rentetoppen er nådd for denne gang.
Mens det var nokså stor usikkerhet omkring gårsdagens rentebeslutning i ECB, leverte den europeiske sentralbanken trolig sin siste heving. Dette skjedde samtidig som ECB nedjusterte sin vekstprognose, og oppjusterte anslagene for inflasjonen. Om noe, så understreker dette at sentralbankens hovedbekymring er nå å få ned inflasjonen, fremfor svakheten i økonomien. Selv om Lagarde indikerte at flere renteøkninger ikke er fullstendig utelukket, heller signalene nå i retning av at rentetoppen er nådd for denne gang og renten holdes på disse høye nivåene lenger. Akkurat hvor lenge, vil avhenge av utviklingen i økonomien. Med mindre det kommer betydelige uventede økninger i inflasjonsindikatorene for eurosonen, mener vi at rentene vil bli værende på disse nivåene i minst et år. Se Ingvilds kommentar her.
Euroen svekket seg mot dollaren i etterkant av rentebeslutningen. De lange rentene, på europeiske statsobligasjoner med 10 års løpetid, trakk seg tydelig ned, mens de europeiske børsene fikk seg et løft, Stoxx600 endte dagen opp 1,5 prosent.
Like etter rentebeslutningen fikk vi også se at det ble nok en måned med oppgang i amerikansk detaljomsetning, som i august steg med 0,6 prosent m/m (konsensus forventet en utflating). Høyere bensinpriser har vært med på å dytte opp akkurat dette verditallet, men selv når man justerer for dette, holder forbruket seg godt oppe. Også de amerikanske børsene fikk en opptur, med S&P 500 opp 0,8 prosent.
Oljeprisen Brent stiger videre, noe som ga særlig godt utslag på Oslo Børs. Både OPEC og det internasjonale energibyrået, har i sine nylige oppdaterte månedlige anslag beregnet betydelig tilbudsunderskudd for 4. kvartal. Gjennom natten har Brent steget ytterligere mot 95 dollar fatet. Kronen styrket seg, med EURNOK er nå nede i 11.41.
Nattens kinesiske nøkkeltall for august viser at sommerens lange rekke med støttetiltak har gitt noe effekt. Konsensusanslagene lå nok altfor lavt. Med en oppgang på 4,6 prosent å/å i detaljhandelen, viser det seg at Kinas konsumenter responderte på støttetiltakene. Veksten i industriproduksjonen tok seg også opp til 4,5 % å/å i august. Fra før hadde PMI bedret seg, eksportverdier falt med mindre enn ventet og tidligere denne uken kunne vi se at kredittveksten tok seg litt mer opp i august. Sentralbanken hadde også allerede i går kommet med ytterligere pengepolitisk stimulans, da de senket bankenes reservekrav med 25 bps. Trolig har tiltakene dempet nedkjølingen i kinesisk økonomi, men langt fra nok til å snu trenden helt. For den kinesiske boligsektoren fortsetter nedturen, med videre fall i gjennomsnittspriser, nyboligsalg- og igangsettinger.
Norges Banks regionale nettverks undersøkelse tyder på svekkede vekstimpulser, men fremdeles robust arbeidsmarked. Det er betydelige underliggende forskjeller mellom sektorer både når det gjelder aktivitet og sysselsetting – med en svakere utsikter innenfor bygg og detaljhandel, mens petroleumsrelaterte næringer og tjenestesektoren står sterkt. Til tross for et fall i kapasitetsutnyttelsen, fremstår arbeidsmarkedet som nokså robust med økte lønnsforventninger for 2024. Ettersom dette er godt i tråd med både våre og Norges Banks forventninger, støtter dette opp under nok en heving på 25 bps på det kommende rentemøtet.
Underliggende prisvekst i Sverige falt i august, men er fremdeles over Riksbankens prognoser. Særlig var det oppgangen i tjenesteprisene som trakk opp prisveksten. Men med en årlig rate på 7,2 prosent, er KPIF utenom energi kun 0,3 prosentpoeng høyere enn Riksbankens prognoser fra juni. Det styrker vår oppfatning om at Riksbanken vil følge planen og heve med 25 bps neste uke.
På tross av en runde med nøkkeltall som dempet inntrykket av et redusert press i økonomien og skjøv rentene noe opp i det amerikanske markedet i går ga likevel kombinasjonen av støtte både fra råvaresektorene og øvrige selskapsnyheter tilstrekkelig oppdrift for å få et løft i det amerikanske markedet i går. Nasdaq og S&P500 var ved stengetid opp 0.8 %, mens Dow på samme tidspunkt var opp med 1 %. VIX-indeksen falt med 4.9 % til 12.8 punkter og volumet aksjer omsatt på de tre hovedindeksene kom inn på 92-104% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. Volumet vil kunne stige betydelig i dag i forbindelse med at det er innløsninger og forfall i derivatmarkedene. I Asia ser vi i morgentimene at avkastningen på tiårige amerikanske statsobligasjoner har kommet opp på 4.28 % og at futureskontrakten på S&P500 indikerer en videre oppgang på 0.2 % ved åpning i USA i ettermiddag. Renten ligger i øyeblikket uendret i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går.
I løpet av natten har kinesiske myndigheter holdt renten uendret, men samtidig lansert nye likviditetstiltak. Videre er det samlet sett lagt fram bedre augusttall for utviklingen i industriproduksjonen og detaljhandelen enn ventet. Oppdaterte offisielle ledighetstall for samme måned ser i første omgang også ut til å ligge kneppet lavere enn fryktet. Tallene bidrar til at de viktigste kinesiske indeksene etter to svake dager har snudd opp igjen med inntil 1.5 %. I Japan stiger samtidig Nikkei-indeksen inn mot helgen med ytterligere 1.2 %. Mens det ser ut til å være en relativt tynn agenda med europeiske nøkkeltall som vil kunne påvirke markedene utover formiddagen i dag kan dette ta seg noe opp når det gjelder de amerikanske tallene i ettermiddag. Fra kl. 14.30 norsk tid og fram mot stengetid får vi en oppdatert importprisindeks og industriproduksjonstallene for august, samt de første tallene for både industriaktiviteten i New York og forbrukertilliten i september. I USA vil det i tillegg være oppmerksomhet på streikeutviklingen i bilindustrien.
Med unntak av de amerikanske lagertallene rapportert på onsdag har nyhetene i oljemarkedet så langt denne uken trukket prisene i samme stigende retning. Nøkkeltallene lagt fram fra Kina i dag ser ut til å styrke oljeprisene ytterligere og i forhold til ved stengetid i det norske markedet i går ettermiddag har Brent i morgentimene kommet opp med USD 1.04 pr. fat til USD 94.47 pr. fat. WTI-prisen har før åpning kommet opp med USD 1.02 pr. fat og ligger i øyeblikket på USD 91 pr. fat.
Norconsult har denne uken gjentatt at de fortsatt tar sikte på å gjennomføre en børsnotering innen utgangen av året. DNB Markets er angitt som en mulig rådgiver for selskapet i forbindelse med denne prosessen. For å ligge litt forkant av den videre prosessen mener vi at det fremover uansett vil kunne være fornuftig å se litt på utviklingen og verdsettelsen av andre sammenlignbare selskaper innenfor sektoren. Enten for å vurdere en investering i disse eller rett og slett for å ha et bedre beslutningsgrunnlag når detaljene rundt en eventuell transaksjon er klar. DNB Markets følger allerede tre aktører innenfor rådgivningssektoren og på to av disse har vi nylig tatt opp dekning med omfattende analyser. I tillegg til norske Multiconsult innebærer det dekning på Afry og Sweco. Afry er den største sammenlignbare aktøren i det svenske og finske markedet. Sweco er nest største aktør i begge disse markedene, men har i motsetning til Afry en betydelig aktivitet også i øvrige europeiske markeder og dermed totalt sett en noe større omsetning. Driverne for etterspørselen er etter vårt syn et økende behov for rådgivningstjenester i et europeisk marked hvor komplekse utfordringer med infrastruktur, digitalisering, urbanisering, grønt skifte, reguleringstempo, budsjettvisibilitet og energisikkerhet både tiltar og overlapper hverandre. Vi har en kjøpsanbefaling på Multiconsult med et kursmål på NOK 175 pr. aksje, en holdanbefaling på Afry med et kursmål på SEK 150 pr. aksje og en kjøpsanbefaling på Sweco med et kursmål på SEK 135 pr. aksje.
Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.