Fond og sparing:

Stadig flere av denne typen selskaper i USA

– Hvis du kun eier indeksfond, da er det et stort antall selskaper som ikke kommer med, sier Tobias Danielsen Øgrim.

UTENFOR BØRS: Det er estimert at det er nesten dobbelt så mange selskaper som velger å la være å børsnotere seg, i forhold til børsnotert i USA. Foto: Stig B. Fiksdal
Publisert 01. sep. 2022
Artikkelen er flere år gammel

I USA har antallet selskaper som ikke er børsnotert, blitt mangedoblet i løpet av de siste 20 årene. Det er estimert at det er nesten dobbelt så mange selskaper som velger å la være å børsnotere seg, i forhold til antallet som er børsnotert i USA.

– Trenden fortsetter, og markedsverdien til PE-selskapene ser ut til å være betydelig større enn for de som er børsnotert, sier Tobias Danielsen Øgrim.

Øgrim er senior finansanalytiker i DNB Wealth Management Investment Office. Her har DNB samlet spesialister på kapitalforvaltning, strategisk aktiva allokering, porteføljesammensetning, og fondsseleksjon, for å nevne noe.

– Vi investerer i aksjer for å ta del i selskapenes verdiskapning. Ved å investere i børshandlede aksjer får du ikke ta del i hele verdiskapningen i næringslivet, men kun den andelen selskaper som handles på børs, sier Øgrim.

Gitt at en stadig større andel av selskapene velger å forbli utenfor børs, blir spørsmålet om ikke sparere og investorer også bør ha en andel unoterte aksjer i sin portefølje for ikke å gå glipp av verdiskapningen utenfor børsen.

Private equity – en høyere terskel

Private equity, ofte bare forkortet til PE, er et samlebegrep som ofte blir kalt «aktive eierfond». Det finnes flere måter å strukturere dette på, men en gjenganger er at du har samlet kapital fra en eller flere investorer i et selskap, hvor det sitter forvaltere som går ut og kjøper enten en andel av eller et helt selskap. Selskapene som kjøpes kan enten være unoterte, eller så kan PE-forvalteren også kjøpe opp et notert selskap og ta det av børs.

– Investeringer i PE-fond er ofte langsiktige, da investorer innbetaler kapital til fondet over flere år, sier Øgrim.

– Det kan ta lang tid før de investerte midlene, og eventuell avkastning, blir tilbakebetalt. Det kan være krevende å selge fondsandelen videre i et annenhåndsmarked, noe som gjør PE-investeringer mer komplekse, forteller han videre.

Til sammenligning kan du kjøpe og selge ordinære verdipapirfond med oppgjørstid på inntil tre til fem dager virkedager, avhengig av hvilket fond du velger.

– Det er derfor helt avgjørende både å forstå PE, og vurdere om det er en riktig investering for din portefølje, sier Øgrim.

Minstetegningene er ofte høye, så direkteinvestering for privatpersoner krever en stor formue. I tillegg kan kostnadene være av en helt annen art enn i ordinære verdipapirfond.

Det finnes også fond som investerer i egenkapitalen til børsnoterte PE-forvaltere. Investering i slike fond gir imidlertid eierskap i PE-forvalteren, og ikke i selskapene i forvaltningsselskapets PE-fond.

– Fordelen med investeringer i private equity fond er at de kan ha en annerledes avkastnings- og risikoprofil, noe som gjør at de ofte gir positive bidrag til risikojustert avkastning, avslutter Øgrim. 

Merk: Innholdet i denne artikkelen er ikke ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om fondene det refereres til, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon. Husk også at historisk avkastning i fond aldri er noen garanti for fremtidig avkastning.  Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, forvalterens dyktighet, fondets risiko, samt kostnader ved kjøp, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan også bli negativ som følge av kurstap.