Morgenrapport fra DNB Markets, 11. juli 2022
Sysselsettingsveksten i USA ble mye sterkere enn ventet i juni.
Riktignok ble sysselsettings-veksten for mai nedrevidert litt, men justert for det, var oppgangen antallet nye sysselsatte i juni fortsatt bunnsolid. Med andre ord, så er det amerikanske arbeidsmarkedet fremdeles stramt, og farten i den amerikanske økonomien er fremdeles høy. På pressekonferansen til rentemøtet i juni, uttalte sentralbanksjefen Powell at det sto mellom en renteheving på 50 eller 75 basispunkter ved juli-møtet. De solide nøkkeltallene for arbeidsmarkedet, trekker mer i retning av at Fed skal kunne heve rentene med mer heller enn mindre, mens onsdagens nøkkeltall for inflasjon er ventet å vise fortsatt høy kjerneinflasjon på 5,7 prosent. Vi holder en knapp på at Fed vil heve styringsrenten med 75 bp i juli, og 50 bp i september, les Knut sin kommentar her. Markedet har nå nesten fullt ut priset inn en heving på 75 bp i juli, og 50 bp til i september, i tillegg til noe sannsynlighet for at det heller blir 75bp også i september. Rentetoppen er priset inn til å komme litt over 3,5 prosent, før Fed må inn og kutte styringsrentene igjen tidlig neste sommer.
Den amerikanske ti-åringen hoppet opp 7 bp etter arbeidsmarkedsrapporten, og har holdt seg nær 3,09 prosent, mens dollaren styrket seg. Mot yen styrket dollaren seg ytterligere, etter at det sittende partiet vant en tydelig seier i delvalget til den japanske nasjonalforsamlingen, to dager etter attentatet på tidligere statsminister Abe. Børsene i USA svingte litt på fredag. Først åpnet S&P 500 ned og falt på sin meste 0,8 prosent. Deretter, hentet børsen seg noe inn, før det stengte mer eller mindre flatt. Oljeprisen, som hadde falt kraftig onsdag forrige uke, hentet seg inn i løpet av fredagen.
Om de rike, vestlige landene har strevd med høy og stigende prisvekst, så har inflasjonen i Kina vært mye mer moderat. Prisveksten utenom matvarer og energi har i lang tid kun steget med rundt 0,9–1 prosent å/å, mens totalinflasjonen ble 2,5 prosent i juni. I motsetning til de rike landene, satte Kinas sentralbank PBOC ikke i gang omfattende stimulanser i etterkant av pandemien. Oppgangen i produsentprisene har også trukket seg ytterligere ned fra toppen satt i oktober 2021, ettersom råvareprisene på særlig kinesisk kull og stål har stabilisert seg og falt siden kullkrisen i fjor høst. Dette gir PBOC rom til å innføre mer ekspansiv pengepolitikk i etterkant av Omikron-nedstengingene, og vi forventer at det blir ytterligere kutt på boliglånsrentene. Nedstengingene i april og mai har vært et tydelig tilbakeslag for den kinesiske økonomien, og BNP-veksten for Q2, som blir sluppet natt til fredag, er ventet til å komme så vidt i positivt territorium.
Samtidig har smittesituasjonen i Kina igjen forverret seg de siste to ukene, etter at gjenåpningen nasjonalt startet i mai (Shanghai og Beijing gjenåpnet først i juni). Antallet nabolag som er blitt klassifisert med «høyrisiko for smitte», har steget betraktelig. Dette er nabolag der det er blitt påvist covid, og der myndighetene har innført portforbud. Antallet steg fra 1 stk i slutten av juni, til 280 stk forrige fredag, mye i provinsen Anhui. Samtidig har de kinesiske smittetallene langt fra steget med samme fart, med i underkant av 500 nye smittede mennesker daglig. Med andre ord ser vi nå effektene av justeringene som er blitt gjort i Kinas smittevernsstrategi. Nå skal smitte fanges opp tidlig, gjennom omfattende massetesting av befolkningen, og med det skal smittetiltakene også kunne igangsettes «tidlig» – helst før smitten har spredt seg for mye.
Med oppblomstringen av de nye og enda mer smittsomme Omikron-variantene, kan det være duket for flere nye omganger med nye tiltak i Kina. I Xi’an, min hjemby, har myndighetene forrige onsdag valgt å stenge ned restauranter, avlyse innendørsarrangementer, og fremskynde skoleferien, fremfor å stenge ned byen, etter at Omikron BA.5 ble oppdaget. Vi ser nå at myndighetene prøver seg frem med mindre økonomisk inngripende tiltak, men at de fremdeles har som mål å «slå ned» smitten til null smitte. Fremover blir det viktig å følge med på hvordan Kina vil justere smittevernstiltakene for å minimere krøll i logistikk- og produksjonskjedene, slik at det blir mindre grad av «slå-av-og-på» for produksjonskapasiteten med stadig nye smitteutbrudd.
Om litt slippes de norske inflasjonstallene for juni. Vi venter at prisveksten tiltar ytterligere, etter den usedvanlig sterke prisveksten i mai. Våre anslag er at kjerneinflasjonen skal ha steget med 0,5 prosent m/m i juni. Med andre ord så venter vi en noe sterkere oppgang enn den prisoppgangen som har typisk kommet i juni måned de siste årene. Dette gir en årlig prisvekst på 3,6 prosent, som er noe høyere enn Norges Banks anslag på 3,4 prosent.