Morgenrapport:

Svakere dollar og rentefall etter Powell

Powell påpekte at den stabile ledighetsraten taler for at Fed kan gå varsomt frem.

ÅPNER: Styringsrente er nå innstrammende og endringen i risikobildet som følge av svekkelsen i arbeidsmarked kan tale for å justere styringsrente. Foto: NTB
Publisert 25. aug. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Powell åpnet døren for et rentekutt i september i sin tale ved Jackson Hole på fredag. Han påpekte at den stabile ledighetsraten taler for at Fed kan gå varsomt frem, men at en styringsrente som nå er innstrammende og endringen i risikobildet som følge av svekkelsen i arbeidsmarked kan tale for å justere styringsrenten. Markedsbevegelsene lot ikke vente på seg, med stigende aksjekurser og rentefall både under og i etterkant av talen. Dollaren svekket seg dessuten mot euro og EURUSD er nå 1.171, rundt en prosent høyere enn fredag morgen. Markedsprisingen indikerer i skrivende stund om lag 85 prosent sannsynlighet for et kutt på 25 basispunkter i september. Vi tror også at Fed vil kutte i september, men hvor raskt og hvor mye de vil kutte vil sannsynligvis også avhenge av prispresset fremover og hvor store tolleffekter vi vil se på inflasjonen. 

Mer informasjon på fredag

Prisveksten får vi mer informasjon om på fredag denne uken, når PCE-inflasjonen for juli publiseres. Vi har allerede fått både KPI-inflasjon og produsentpriser for juli, så vi forventer ingen store overraskelser i disse tallene. Vi tror som konsensus at kjerneprisveksten vil stige med 0,3 prosent fra måneden før til en årsrate på 2,9 prosent. Dersom vi skulle få en enda høyere oppgang kan det likevel hende at markedsprisingen for septemberkutt justeres noe tilbake. Motsatt, kan et lavere tall sementere forventningen om et kutt i september. Ellers tror vi på relativt sterke forbrukstall for juli, i tråd med signalene fra detaljhandelsstatistikken.

Stabilt arbeidsmarked i Norge

Stabilt arbeidsmarked når vi lener oss mot NAV-statistikken. Vi får en ny runde med arbeidsledighetstall her hjemme denne uken, med Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU) på onsdag og de registrerte ledighetstallene fra NAV på fredag. Vi tror AKU-statistikken vil fortsette å indikere en betydelig høyere ledighetsrate enn NAVs registerdata, men vi forventer at Norges Bank fortsetter å vektlegge NAV-tallene.

På rentemøtet i august var sentralbanken tydelig på at den ikke er særlig bekymret for hoppet i AKU-ledigheten (som primært skyldes en økning i arbeidsstyrken), da de omtalte utviklingen i arbeidsmarkedet som «i tråd med anslagene».

Vi må altså lene oss mot NAV-statistikken, tross bruddet i serien siden mai. Etter bruddet har ikke lenger NAV publisert sesongjusterte data, men med vår egen sesongjustering (som legger til grunn at sesongmønsteret er det samme som før) så endte ledigheten på 2,1 prosent i juli (2,2% ujustert). Vi tror på en stabil sesongjustert ledighetsrate i august, i tråd med Norges Banks anslag. Dette tilsvarer en ujustert ledighetsrate på 2,2 prosent. Alt i alt forventer vi et bilde av et fortsatt stabilt arbeidsmarked, som også er støttet av relativt solide sysselsettingstall. Hoppet i AKU og bruddet i NAVs statistikk gjør likevel vurderingen av arbeidsmarkedet mer krevende enn normalt. 

Detaljhandel

På fredag er det også verdt å følge med på detaljhandelstallene for juli, som vi tror bekrefter den positive trenden i husholdningenes forbruk så langt i år. Vi forventer at Norges Bank annonserer at de fortsetter å selge valuta tilsvarende 276 millioner kroner per dag i september. Videre får vi vite mer om aktiviteten i Sverige i andre kvartal. Vi tror BNP-veksten tok seg opp til 0,4 prosent, etter et fall på 0,2 prosent kvartalet før.

I dag må vi nøye oss med IFO-indeksen fra Tyskland, der konsensus tror på en liten oppgang fra måneden før, samt nyboligsalg og Chicago Feds aktivitetsindeks fra USA.

Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.

Innholdet i denne artikkelen er ment verken som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.