Aksjer

En middel mot opioidavhengighet

Camurus er svensk selskap som lager legemiddel for å behandle kroniske sykdommer – som opioidavhengighet og kreft.

CAMURUS: Et svensk legemiddelselskap som jobber med utvikling og kommersialisering av legemiddel for å behandle kroniske sykdommer. Foto: Camurus
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 06. sep. 2022
Artikkelen er flere år gammel

Camurus er et svensk legemiddelselskap som jobber med utvikling og kommersialisering av legemiddel for å behandle kroniske sykdommer som smerte, kreft og opioidavhengighet. 

Den katastrofale utviklingen i bruk av opioider i USA har allerede lenge vært kjent og er en betydelig helseutfordring. Disse utfordringen er imidlertid ikke begrenset til USA, også i Europa og Australia er problemet stigende.

Det svenske legemiddelselskapet Camurus har utviklet en behandling, Buvidal, som ved utgangen av Q2 var i bruk av rundt 30.000 pasienter i Europa og Australia. Behandlingen baserer seg på at allerede kjente og virkningsfulle medisiner i kombinasjon med selskapets egne løsninger injiseres pasienten på ukentlige eller månedlig basis. Kombinasjonen medfører blant annet at medisinen slippes mer langsomt ut i kroppen og at pasienten dermed kan begrense hyppigheten av legebesøk, eventuelt at tidsintervallet mellom legebesøkene kan optimaliseres i henhold til avtale mellom lege og pasient.

I og med at produktet allerede noe tid har vært i markedet oppnådde selskapet i første halvår en omsetning på SEK 447 mill. og de har for året som helhet guidet for en omsetning på SEK 900–950 mill. I tillegg til en oppdatering på søknadene om refusjonsgodkjennelse i gjenstående europeiske land venter DNB Markets at investorenes interesse ved dagens kapitalmarkedsdag (fra kl. 13.00) vil være rettet mot fremdriften for øvrige legemiddel selskapet har under utvikling samt mot fremdriftsutsiktene når det gjelder amerikanske FDAs godkjennelse av Brixadi (Buvidal) for USA. DNB Markets venter imidlertid ingen godkjennelse for USA før tidligst i 2023. Selskapets partner i USA har engasjert en tredjepart for produksjonen, og FDA skal for tiden være i gang med en gjennomgang av denne tredjepartens produksjonsanlegg. Camurus stengte i går på SEK 217.60 pr. aksje og DNB Markets har her en kjøpsanbefaling med et kursmål på SEK 275 pr. aksje.

Dette er et utdrag fra rapporten "Aksjemarkedet i dag" som sendes ut av DNB Markets. 

Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.

Innholdet i denne artikkelen er verken ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.